Polska

Polacy chcą, aby podatki dla zagranicznych firm były wyższe

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), z badania przeprowadzonego przez UCE Research wynika, że ponad 44 proc. Polaków chce, aby podatki dla zagranicznych firm były wyższe. 73,1 proc. z nich uważało, że więcej powinny płacić wszystkie firmy z kapitałem zagranicznym, a 20,8 proc. było przekonane, że tylko przedsiębiorstwa spoza UE. 

Kto popiera wyższe podatki dla zagranicznych firm?

Jak podaje PAP, za podniesieniem podatków dla niepolskich przedsiębiorstw opowiadają się głównie osoby dosyć majętne. 53,9 proc. Polaków zarabiających powyżej 9 tys. złotych netto stwierdziło, że powinno się zwiększyć obciążenia podatkowe zagranicznym firmom. Z kolei odsetek ten wśród osób stosunkowo biednych, zarabiających mniej niż tysiąc złotych miesięcznie wynosił jedynie 35,1 proc.   

Jak wskazuje analityk UCE Research Krzysztof Zych, bogaci Polacy często sami są przedsiębiorcami. Nic dziwnego, że zależy im na tym, żeby ich konkurencja płaciła wyższe podatki. 

Osoby, które nie mają firm, popierają ten pomysł z zupełnie innych powodów. Jak wskazuje Krzysztof Zych:

„Fakt, że prawie połowa Polaków jest za tym, żeby zagraniczne firmy płaciły wyższe podatki niż rodzime przedsiębiorstwa, po części może wynikać z patriotyzmu konsumenckiego”

Do tego, jak donosi PAP,  zwolennicy wyższych podatków dla zagranicznych firm najczęściej żyją w miastach liczących 50 – 99 tys. mieszkańców (49,7 proc.) oraz w miastach, w których liczba ludności jest większa od 200, a mniejsze od 499 tys. (48,5 proc.). Wśród mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości za wyższym opodatkowanie zagranicznych firm opowiada się po 40,5 proc. mieszkańców.

Warto zaznaczyć, że obecnie wiele zagranicznych firm płaci w Polsce niskie podatki. Z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zatytułowanego „Francuskie firmy w Polsce” wynika, że na 9 dużych firm należących do francuskiego kapitału tylko jedna z nich zapłaciła w Polsce CIT przekraczający 1% jej przychodów. W raporcie możemy przeczytać:

„W najbardziej jaskrawym przypadku zapłacony przez Auchan Polska podatek CIT stanowi zaledwie 0,004% przychodów spółki”.

Jak informuje Jakub Bińkowski, członek zarządu ZPP:

„Podatek CIT w obecnym kształcie jest de facto podatkiem dobrowolnym. Większość podatników nie płaci go w ogóle, a wśród największych płatników dominują spółki Skarbu Państwa”.

Zobacz także: Francuskie firmy budują swoją pozycję kosztem polskich przedsiębiorstw

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker