Polska

Alkohol w Polsce należy do najtańszych w Unii Europejskiej

Eurostat opublikował dane dotyczące cen alkoholu w Europie. Z danych tych wynika, że alkohol w Polsce należy do najtańszych w Europie.

Alkohol w Polsce należy do najtańszych w Unii Europejskiej

Jak wynika z opublikowanych przez Eurostat statystyk, najtańszy alkohol w UE kupimy na Węgrzech, gdzie zapłacimy za niego jedynie 73% średniej unijnej ceny. Tanio także w Rumunii i Bułgarii. Po drugiej stronie znajduje się Finlandia, gdzie ceny są blisko 2-krotnie wyższe od średniej unijnej (193%). Czołówka zdominowana jest głównie przez państwa nordyckie — w unijnym top 5 znajdziemy jeszcze Szwecję i Danię, a w Norwegii i Islandii (państwa te nie należą do UE), ceny są jeszcze wyższe niż w Finlandii. Drożyzna także w Irlandii (2. miejsce w UE) oraz Grecji (4. miejsce w UE).

Ceny alkoholu w Unii Europejskiej

Polskie ceny należą do najniższych w Europie. Taniej jest tylko w 3 państwach. Polacy za alkohol muszą płacić jedynie 86,5% unijnej średniej. Wynik z uwagi na niższe zarobki może wydawać się dość intuicyjny, lecz co ciekawe, nie zawsze tak było. Jeszcze w 2008 roku, ceny alkoholu w Polsce były o 6,6% wyższe od średnich cen unijnych. Ostatni raz ceny w Polsce były powyżej średniej w 2011 i od tamtego momentu, z wyjątkiem roku 2017, stale spadają (względem cen unijnych). Zmiany cen polskich cen alkoholu w relacji do średniej unijnej prezentuje poniższy wykres.

Ceny alkoholu w Polsce

Polacy należą do narodów z największą konsumpcją alkoholu na świecie. Pod względem spożycia tego trunku zajmujemy 5. miejsce na świecie. Statystyczny Polak wypija rocznie 97,7 litrów piwa. Oznacza to, że mimo bycia w światowej czołówce spożywamy zaledwie połowę tego co Czesi.

Top 10 państw pod względem spożycia piwa

Biorąc pod uwagę wszystkie typy alkoholu, Polska plasuje się w czołowej dwudziestce najwięcej pijących narodów (dane: Our World In Data). Wyprzedza nas jednak większość państw naszego regionu — Czechy, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Austria, Rumunia i Słowenia.

Zobacz także: Warszawscy radni planują wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży alkoholu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker