Europa

Ceny materiałów budowlanych rosną skokowo

Jak informują autorzy najnowszego Miesięcznika Makroekonomicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ceny materiałów budowlanych rosną dynamicznie od początku roku. Szczególnie mocno podrożały metale oraz drewno. Ceny materiałów budowlanych wzrosły nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. 

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną?

Z danych Eurostatu wynika, że na terenie całej Unii Europejskiej ceny mieszkań rosną. W większości krajów europejskich można zaobserwować boom na rynku mieszkaniowym. Czynniki te powodują, że popyt na materiały budowlane bardzo wzrósł, a wraz z nim ceny opisywanych dóbr poszły do góry.

Do tego epidemia koronawirusa przyczyniła się do powstania wielu zakłóceń w łańcuchach dostaw, które doprowadziły do wystąpień niedoborów surowców. Pandemia opóźniła dostawy z Chin do Europy wielu półproduktów niezbędnych do wytwarzania niektórych materiałów budowlanych. Zmniejszona podaż tych dóbr przyczyniła się do wzrostu ich cen. Obecnie działanie podstawowych praw ekonomii dotyczących popytu i podaży, możemy obserwować choćby na rynkach drewna oraz wyrobów z drewna i korka. 

Wzrost ceny drewna

Analitycy PIE donoszą, że na terenie całej Unii Europejskiej ceny drewna wzrosły w czerwcu r/r o 18 proc. Co ciekawe w Polsce wzrost cen tego surowca był wolniejszy. Wynosił on „jedynie” 10 proc. Największy wzrost cen tego materiału budowlanego można było zaobserwować w Szwecji, gdzie w omawianym okresie wynosił on ponad 40 proc.

Ceny drewna

Ceny drewna będą rosły jeszcze przez najbliższe miesiące. W Miesięczniku Makroekonomicznym PIE można wyczytać, że:

„Ceny drewna przez najbliższe miesiące będą nadal rosły. Badania Komisji Europejskiej wskazują, że 60 proc. producentów wyrobów z drewna w Unii Europejskiej zamierza jeszcze bardziej podnieść ceny swoich produktów w najbliższych 3 miesiącach”.

Omawiane wzrosty mają ustąpić spadkom na koniec IV kwartału tego roku. Jak informują badacze PIE:

„Kontrakty terminowe w USA powróciły na poziomy sprzed pandemii, co oznacza, że rynek ustabilizował się. W efekcie spadnie eksport towarów z Unii Europejskiej. Niższy koszt surowca będzie odzwierciedlony w cenach producentów z opóźnieniem”. 

Ceny metali będą rosły

Na terenie Unii Europejskiej można było zaobserwować w czerwcu r/r wzrost cen metali na poziomie 27 proc. W naszym kraju ten materiał budowlany podrożał praktycznie o tyle samo. Tak jak w wypadku rynku drewna, wzrost cen w niektórych krajach były znacznie wyższy niż u nas. W Bułgarii metale w opisywanym okresie podrożały o 50 proc. 

Ceny metali

Do tego, jak informują eksperci PIE, systematycznie rosną również ceny wyrobów metalowych. Niestety w Polsce drożały one szybciej niż na terenie całej Unii Europejskiej. W naszym kraju ceny wyrobów metalowych wzrosły w czerwcu r/r o prawie 6 proc, kiedy średnia unijna była niższa od 5 proc. Choć dalej brakuje nam dużo do Belgii, w której wzrost cen tego materiału budowlanego w opisywanym okresie wynosił ok. 17 proc. Do tego, jak wynika z badania koniunktury KE, ponad 50 proc. przedsiębiorców zamierza podnieść ceny wyrobów metalowych w najbliższych trzech miesiącach.  

Ceny wyrobów metalowych

Analitycy PIE wskazują, że to dopiero początek wzrostu cen wielu materiałów budowlanych. Chiny planują wielkie projekty inwestycje i już teraz uzupełniają zapasy materiałów, które w ostatnim czasie znacznie się uszczupliły. Ponadto, wkrótce rozpoczną się inwestycje infrastrukturalne w USA oraz Unii Europejskiej. Skoro popyt na materiały budowlane dalej będzie rosnąć, to ich ceny również. 

Zobacz także: Polska odnotowała drugi najwyższy wzrost cen nieruchomości w UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker