Polska

Bezrobocie w Polsce znów spadło

Kolejne dane Eurostatu pokazują, że pozytywna tendencja spadkowa polskiego bezrobocia jest nadal kontynuowana. Według najnowszych danych, bezrobocie BAEL wyniosło w Polsce w lipcu 3,4%

Bezrobocie w Polsce spada

Jak wynika z danych Eurostatu, stopa bezrobocia BAEL wyniosła w Polsce w lipcu 3,4%. To o 0,2 p.p. mniej niż czerwcu i tyle samo co w rok wcześniej. Nadal jest to poziom wyższy od przedpandemicznego. W marcu 2020 roku stopa bezrobocia osiągnęła swój najniższy poziom – 2,9%. 

Bezrobocie w Polsce w latach 2017-2021

Dane te utwierdzają nas w przekonaniu, że wygasanie tarcz antykryzysowych nie spowodowało pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

– Stopa bezrobocia w Polsce wg Eurostatu spadła w lipcu do 3,4% z 3,6% w czerwcu (dane wyrównane sezonowo). Poprawa na krajowym rynku pracy postępuje. Wycofywanie tarcz nie powoduje wzrostu bezrobocia — napisał na swoim Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO.

Zauważył też, że dzięki stabilnej sytuacji makroekonomicznej, nadal plasujemy się w unijnej czołówce pod względem stopy bezrobocia. Pod tym względem zajmujemy 4. miejsce w UE.

– Niższe niż w Polsce bezrobocie jest tylko w Czechach, Holandii i na Malcie — dodał ekonomista.

Bezrobocie w lipcu

Gdy spojrzymy na dane pod kątem geograficznym, to widzimy, że szczególnie dobra sytuacja jest w centralnej Europie. Najlepiej jest w Czechach, Holandii, Polsce i Niemczech, ale niskie bezrobocie możemy zaobserwować również w Danii, Słowenii, na Węgrzech i w Rumunii. Z drugiej strony mamy szczególnie basen Morza Śródziemnego — Grecja i Hiszpania z dwucyfrowym bezrobociem, a za nimi Włochy i Francja. Słabo radzą sobie także państwa nadbałtyckie — Szwecja, Łotwa czy Finlandia.

Spada również bezrobocie rejestrowane

BAEL jest jedną z dwóch podstawowych miar bezrobocia używanych w Polsce. Powstaje ono na podstawie anonimowych ankiet, dzięki czemu uwzględnia ono szarą strefę, czy osoby, które nie zarejestrowały się jako bezrobotne. Mniej doskonałym, ale również przydatnym, jest bezrobocie rejestrowane. Powstaje ono na podstawie informacji z Urzędów Pracy. Również ta miara systematycznie spada i wynosi obecnie 5,8%.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce 2021: najgorzej jest na Warmii i Mazurach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker