Polska

Polskie firmy są w świetnej kondycji finansowej

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego, polskie firmy notują bezprecedensowe wyniki finansowe. Rosną ich przychody, zyski i rentowność. Choć warto zaznaczyć, że branże, którym pandemia najbardziej utrudniła funkcjonowanie, nadal są w złej kondycji finansowej. 

Polskie firmy są w świetnej kondycji finansowej

Jak informują eksperci PIE:

Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazał, że przychody firm niefinansowych zatrudniających powyżej 49 pracowników wzrosły w I kw. 2021 r. o 19,7 proc. r/r”. Ten spory wzrost przychodów nie jest jedynie efektem niskiej bazy. W 2021 pierwszym roku przychody przedsiębiorstw dużych i średnich były wyższe o 13,5% od tych z 2019 roku. 

Jednak na samym wzroście przychodów się nie skończyło. Jak twierdzą eksperci PIE, rentowność polskich firm jest najwyższa w historii badań nad nią, czyli od 2002 roku. Jak zaznaczają autorzy tygodnika PIE dobra sytuacja finansowa krajowych przedsiębiorstw nie wynika ze sztuczek statystycznych. Potwierdzić to może wzrost zysków netto o 51,8 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r. Wydawać się może to nieprawdopodobne, ale między innymi dzięki pandemii polskie firmy znajdują się w obecnym położeniu.

Polska jest jednym z krajów, który zyskał na epidemii. Raportu PIE „Globalizacja w czasie pandemii” wskazuje, że biorąc pod uwagę wzrost udziału w światowym eksporcie (+0,14 p.p.) zajęliśmy najlepsze miejsce w Unii Europejskiej oraz szóste na całym świecie. Nasz kraj należy do największych światowych producentów AGD, RTV i mebli. W czasie lockdownu niezrealizowany w hotelach i restauracjach popyt został przeniesiony na dobra trwałe. Dzięki temu udało się nie tylko utrzymać, a nawet zwiększyć zatrudnienie w sektorze produkcyjnym. 

Jak zauważają analitycy PIE przedsiębiorstwa, które najbardziej zyskały na pandemii, są związane z informacją i komunikacją, edukacją oraz opieką zdrowotną. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

„Liderem jest branża informacji i komunikacji, w której wskaźnik rentowności wzrósł w ostatnich dwóch latach z 8,8 proc. do 20,0 proc. w 2021 r. Wysokie wzrosty notujemy także w opiece zdrowotnej i społecznej (z -0,7 proc. do 5,8 proc.) oraz edukacji (z 9,1 proc. do 13,7 proc.)”. 

Niestety niektóre branże poradziły sobie znacznie gorzej w omawianym okresie. Przedsiębiorstwa działające w hotelarstwie, gastronomii, rozrywce i górnictwie odnotowały spadek rentowności na poziomie kilku procent. 

Rentowność polskich firm

Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce sprzyja inwestowaniu. Stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, płaca realna rośnie stosunkowo szybko, a popyt na produkty polskich firm cały czas wzrasta. Jak piszą analitycy PIE:

„Badanie GUS wskazuje na wzrost inwestycji w większych firmach o 7,9 proc. r/r. Szczególnie silnie zwiększono nakłady na środki transportu (o 42,9 proc. r/r), słabiej natomiast na maszyny i narzędzia (8,3 proc. r/r)”.

Eksperci PIE stwierdzają, że pandemia znacznie przyśpieszyła transformację technologiczną naszego kraju. To właśnie obecny kryzys skłonił wiele przedsiębiorstw do zainteresowania się wdrażaniem technologii cyfrowych. 

Zobacz także: Kto najwięcej zyskał na pandemii? Chiny, Wietnam i… Polska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker