Polska

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu powstanie za 1,8 mld złotych

PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy ORLEN, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy, na której skutek ma powstać elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu

Zgodnie ze strategią koncernu planowane jest osiągniecie powyżej 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, ale także 2 GW w elektrowniach gazowych. Zgodnie z porozumieniem, w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, PKN ORLEN zobowiązał się do pokrycia do 100% nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł. Warunkiem będzie jednak zawarcie przez spółkę celową CCGT Grudziądz umowy mocowej. Nakłady zostaną pokryte poprzez udzielenie finansowania spółce Energa lub CCGT Grudziądz na kapitał własny lub obcy. Porozumienie określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz oraz kierowania projektem.

PKN ORLEN jest właścicielem 90,92% akcji Energi, które dają mu prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Z kolei Energa jest w 100% właścicielem spółki CCGT Grudziądz.

Grupa ORLEN posiada dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Koncern do 2024 roku zainwestuje też ok. 2,5 mld zł w budowę bloku gazowego o mocy 745 MW w Ostrołęce. Nowa jednostka rozpocznie produkcję energii w 2025 roku. Aktywa energetyczne koncernu obejmują też m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe.

Zobacz także: ENEA chce budować największą elektrownię gazowo-parową na świecie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker