Finanse

Powstanie nowa giełda papierów wartościowych w Pekinie

Powstająca giełda papierów wartościowych w Pekinie ma znaczenie strategiczne. Odtąd Chiny będą miały większy wpływ na świat finansów w ujęciu globalnym. 

Giełda papierów wartościowych w Pekinie

W czwartek prezydent ChRL ogłosił, że nowa giełda w Pekinie, która wkrótce ma zostać otwarta, posłuży głównie małym i średnim przedsiębiorstwom. Nie ulega wątpliwości, że to kolejny element planu „powszechnego dobrobytu”. Jak wspomniał prezydent Xi, decyzja o wsparciu mniejszych organizacji wynika z faktu, że prywatne firmy zapewniają ponad 80% miejsc pracy w całym kraju, jednak trudniej im pozyskać finansowanie z banków, które są w większości państwowe, co generuje asymetrię na rynku. Nie podano jednak dokładnej daty, kiedy można spodziewać się otwarcia nowej instytucji. 

Zobacz także: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu

Zwiększona kontrola czy wsparcie przedsiębiorczości?

Podczas wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA, w Szanghaju otwarto Star Market, którego celem było wspieranie firm technologicznych, aby zyskać przewagę nad Zachodem. Kilka lat wcześniej, w 2013 roku, ustanowiono w Pekinie National Equities Exchange And Quotations (NEEQ) zwany również „Nową Trzecią Radą”, który stanowił system pozagiełdowy do obrotu akcjami spółek nienotowanych na giełdzie w Szanghaju lub Shenzhen. NEEQ miał w ostatnich latach problem z płynnością, wówczas prezydent Xi zobligował się do przeprowadzenia reform. Wiadomo już, że wybrane spółki z NEEQ będą zakwalifikowane do notowania w Pekinie. 

Jak donosi CNBC, Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju skupia spółki o dużej kapitalizacji, przede wszystkim banki, przedsiębiorstwa państwowe oraz firmy energetyczne. Dotychczas Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen odpowiadała za mniejsze i średnie firmy. Poza kontynentem znajdują się również giełdy w Hongkongu oraz Tajpej, jednak podlegają innym regulacjom od kontynentalnych instytucji finansowych, gdyż są bardziej autonomiczne. 

Zobacz także: Wspólny dobrobyt – nadrzędny cel chińskiej polityki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker