Komentarze I Analizy

Emerytury stażowe w Polsce – dla kogo i co to takiego?

Emerytury stażowe w Polsce to jeden z najczęściej poruszanych tematów w przestrzeni publicznej. Tysiące Polek i Polaków czeka na rozwiązanie tej kwestii, zwłaszcza że patronat nad emeryturami stażowymi objął sam prezydent Andrzej Duda.

Emerytury stażowe w Polsce

Pierwszy raz o emeryturach stażowych mówiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Było to w 2010 roku. Temat na poważnie jednak rozgorzał przed kampanią prezydencką w 2015 roku. Wówczas Andrzej Duda, kandydat na prezydenta z ramienia PiS-u wspominał o konieczności wprowadzenia emerytur ze względu na staż pracy. Temat poruszył kolejny raz w maju 2020 roku przed kolejnymi wyborami.

– To na pewno jest temat, który muszę podjąć. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, i to nie jest to, „czy chcę, czy nie chcę”, ale ja się do tego zobowiązałem i muszę je podjąć w drugiej kadencji. My nad tym pracujemy od jakiegoś czasu z panią prezes ZUS, a wypracowanie tego rozwiązania, mam nadzieję, będzie dziełem tej kadencji – mówił Andrzej Duda na posiedzeniu Rady ds. Społecznych.

Emerytury stażowe – co to takiego?

Emerytura stażowa zakłada możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy. Obecnie jedyna możliwość przejścia na emeryturę to osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego, który co do zasady dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Projekt emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę kobiet po 35 latach pracy i mężczyzn po 40 latach pracy. Przedstawiciele związków zawodowych zaznaczają, że emerytury stażowe są ważne szczególnie dla mężczyzn.

Blisko 40% mężczyzn nie dożywa emerytury

Z danych OPZZ wynika, że blisko 40% mężczyzn nie dożywa 65. roku życia, co oznacza, że nie dożywają emerytury. To ma być jeden z głównych powodów do wprowadzenia emerytur stażowych.

Warto jednak dodać, że 62% Polaków deklaruje odejście na emeryturę tak szybko jak to możliwe. Oznacza to, że w przypadku wprowadzenia emerytur stażowych możemy mieć do czynienia z masowym exodusem z rynku pracy. W wielu przypadkach będzie to emerytura zbliżona do minimalnej, co również wynika z wyliczeń OPZZ.

Wprowadzenie emerytur stażowych jest kolejną zmianą w systemie emerytalnym. Ponadto jest to zmiana, która najprawdopodobniej przyczyni się do niższych świadczeń seniorów. 62 proc. Polaków deklaruje, iż przejdzie na emeryturę tak szybko, jak będzie to możliwe. W związku z tym jeśli Polacy skorzystają z emerytury stażowej, to w większości przypadków będą to emerytury niższe niż te wynikające z osiągnięcia wieku emerytalnego.

Zobacz także: Emerytury stażowe pozwolą na pobieranie świadczenia od 55 roku życia!

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker