Polska

Najniższa krajowa w 2022 roku – ile wyniesie płaca minimalna?

Nadchodzi nowy rok, a wraz z nim kolejna podwyżka pensji minimalnej. Ile wyniesie najniższa krajowa w 2022 roku? Rząd w połowie czerwca zaproponował, aby od stycznia 2022 roku płaca minimalna wynosiła 3000 złotych brutto, a jej godzinowy odpowiednik 19,60 złotych brutto. Rządowa propozycja nie spotkała się z aprobatą ani związków zawodowych, ani związków pracodawców. 

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, co przekłada się na 2061,67 zł netto. Rząd zaproponował jej podwyższenie o 200 złotych. Oznaczałoby to, że po wdrożeniu zmiany pracownicy zarabialiby 2202,72 zł na rękę, czyli o 141,05 zł więcej. Zgodnie z prawem rząd przekazał propozycję podwyższenia płacy minimalnej w 2022 roku do Rady Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele przedsiębiorców i pracowników. Jednak nie uzyskała ona tam poparcia żadnej ze stron. 

wzrost płacy minimalnej

Źródło: Aplikuj.pl, Co się składa na płacę minimalną?

Przedstawiciele pracodawców zgodzili się jedynie na to, by płaca minimalna w 2022 roku była wyższa o 5,1% (a więc mniej od rządowej propozycji wzrostu o 7,1 proc.). Twierdzą oni, że gdyby rząd podwyższył pensję minimalną o 200 złotych, koszty związane z płacami w wielu przedsiębiorstwach, szczególnie tych małych, wzrosłyby zbyt drastycznie. Jak donosi Polska Agencja Prasowa:

„Rząd szacuje, że koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł. Podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej dotyczy ok. 2,2 mln osób”.

Do tego, jak zauważa portal Podatnik.info, wzrost najniższej krajowe w 2022 roku zwiększy koszty związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Z małego ZUSu korzystają głównie nowi przedsiębiorcy. Podstawa wymiaru składek na niego nie może być niższa niż 30% płacy minimalnej. Skoro ta ostatnia wzrośnie to i najniższe składki w ramach małego ZUSu będą wyższe. 

Najniższa krajowa w 2022: pracownicy chcą, aby była jeszcze wyższa

W tym samym czasie, gdy przedsiębiorcy uważają, że płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie zbyt bardzo, związki pracowników są niezadowolone ze zbyt małej podwyżki. Związkowcy twierdzą, że pensja minimalna powinna wynosić w nowym roku 3100 brutto, ze względu na wyższy wzrost gospodarczy i inflację. 

Jak podkreśla Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność:

„Postulat wzrostu minimalnego wynagrodzenia o nie mniej niż 10,71 proc. ma swoje podłoże zarówno w planowanym, zapowiadanym wzroście PKB, a także w oparciu o szacunki dotyczące inflacji. Należy jednocześnie zauważyć, że Komisja Europejska (KE), jak i Narodowy Bank Polski (NBP), w swoich prognozach, wskazują na znacznie wyższe od zakładanego w Założeniach projektu budżetu państwa na rok 2022 tempo wzrostu produktu krajowego brutto – na poziomie 5,2 proc. (KE) i 5,4 proc. (NBP). Zdaniem tych instytucji w 2022 r. wyższa będzie od zakładanej także inflacja. Ceny mają wzrosnąć o 3,1 proc. (KE) i 3,3 proc. (NBP)”.

Skoro Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie, to zgodnie z przepisami rząd do 15 września musiał samodzielnie podjąć decyzję odnośnie wysokości płacy minimalnej w 2022 roku. Zgodnie z projektem rozporządzenia, najniższa krajowa płaca wyniesie w 2022 roku 3010 zł brutto, a pensja godzinowa 19,70 zł brutto.

Zobacz także: Płaca minimalna zaczyna się robić problematyczna dla młodych firm [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker