Finanse

Zarobki pielęgniarek w Polsce. Wciąż potrzeba rąk do pracy

System ochrony zdrowia od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Na problemy kadrowe wpływają przede wszystkim niskie zarobki pielęgniarek w Polsce nieporównywalne do pensji, które można otrzymać za tę samą pracę w Niemczech. Ustawa Niedzielskiego, która obowiązuje od 1 lipca 2021 roku, określa minimalne stawki na niektórych stanowiskach. 

  • Od 1 lipca weszła w życie ustawa określająca zarobki pielęgniarek w 2021 roku 
  • Wynagrodzenie pielęgniarek ustalane jest na podstawie współczynnika pracy określony dla danej grupy zawodowej
  • Pielęgniarka po studiach magisterskich może liczyć na wynagrodzenie rzędu 5 478 zł brutto

Ile zarabiały pielęgniarki w 2021 roku?

Zarobki medyków wciąż są nieporównywalne do wynagrodzeń niemieckich czy francuskich, za co odpowiadają przede wszystkim zbyt niskie nakłady na system. Tegoroczne zmiany przeprowadzone przez rząd miały polepszyć sytuację finansową pielęgniarek oraz pozostałych medyków. Pensja określana jest na podstawie współczynnika pracy, który jest dopasowany do danej grupy zawodowej. Podstawą wyliczeń jest współczynnik pomnożony przez średnią płacę brutto za poprzedni rok. Pielęgniarki mogą pracować w szpitalu, posiadając wykształcenie licencjackie lub magisterskie. Po studiach mogą specjalizować się w danej dziedzinie. Przykładowo instrumentariuszki są członkiniami zespołu operacyjnego, podają narzędzia i asystują w zabiegach. Współczynnik pracy dla pielęgniarki po studiach magisterskich ze specjalizacją oraz położnej z tytułem zawodowym magister położnictwa wynosi 1,06. Od 1 lipca najmniej mogą otrzymać 5 478 zł brutto.

Dla pielęgniarek po studiach licencjackich lub absolwentek studiów magisterskich bez specjalizacji współczynnik wynosi 0,81. Od początku lipca mogą liczyć na wynagrodzenie wynoszące 4 186 zł brutto. Nowe przepisy uwzględniają również pielęgniarki, które wykształcenie zdobyły w starym systemie (licea pielęgniarskie, szkoły pomaturalne). Takie osoby mogą liczyć na pensję rzędu 3 772 zł brutto na podstawie współczynnika 0,73. Warto zaznaczyć, że do tych kwot doliczane są: dodatki za staż, dodatki za pracę w nocy oraz dodatki za pracę w dzień świąteczny.

 

Zarobki pielęgniarek w Polsce- perspektywy na przyszłość

W środowisku pielęgniarek podwyżki zostały uznane za niewystarczające. Obecnie w Warszawie medycy rozpoczęli strajki. Białe Miasteczko 2.0 jest wyrazem niezadowolenia z działań rządu. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podkreśla, że:

Wzrosła liczba uczelni w Polsce kształcących pielęgniarki na studiach licencjackich z 74 do 107. Tym samym w 2015 w kraju kształciło się  6 tys. pielęgniarek, w 2020 roku liczba ta wynosi już ponad 8 tys. 

Jednak większa liczba pielęgniarek nie musi wpływać na bardziej wydolny system ochrony zdrowia. Jeśli medycy będą niezadowoleni z wynagrodzeń w Polsce, najpewniej zdecydują się na emigrację na Zachód. Masowe strajki pielęgniarek trwają od 11 września. Pracownicy domagają się kolejnych podwyżek, grożąc odejściem od łóżek pacjentów. 

Zobacz również: Dane OECD: w Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker