Uncategorized

Ulga podatkowa na dziecko – Demokraci chcą wprowadzić ją na stałe

Jak informuje The Washington Post, Demokraci chcą, aby zreformowana przez nich ulga podatkowa na dziecko obowiązywała do co najmniej 2025 roku. Partia Demokratyczna wprowadziła wiele zmian w tej uldze na początku 2021 roku, przyczyniając się tym samym do redukcji ubóstwa wśród amerykańskich dzieci. 

Demokraci popierają ulgę na dzieci

Warto zaznaczyć, że to właśnie Republikanie, a nie Demokraci wprowadzili specjalną ulgę na dzieci. W 2017 roku Partia Republikańska przegłosowała w Kongresie Stanów Zjednoczonych wprowadzenie ulgi podatkowej przysługującej osobom poniżej 16 roku życia. Wynosiła ona rocznie 2000 dolarów na dziecko.

Choć, jak informuje Tax Policy Center, to Demokraci nadali uldze jej obecny kształt. W 2021 przegłosowali oni, iż ulga podatkowa na dziecko poniżej 6 roku życia będzie wynosić 3600 dolarów, a na dziecko w wieku od 6 do 17 lat 3000 dolarów. Ustanowili oni, że jeśli wartość ulgi przekracza wysokość należnego podatku, rodziny mogą otrzymać opisywaną nadwyżkę w formie zwrotu podatku. Co prawda wcześniej również było to możliwe, ale zwrot nie mógł być większy niż 1400 dolarów na dziecko. 

Co więcej, Demokraci zadecydowali, że ulga na dzieci, począwszy od lipca, będzie wypłacana okresowo w ciągu roku. Wcześniej otrzymywało się ją raz w roku w formie ryczałtu podczas składania zeznania podatkowego. Do tego znieśli oni ograniczenie dochodowe wprowadzone przed Republikanów. Przed 2021 rokiem jedynie rodziny poniżej określonego dochodu mogły skorzystać z ulgi. 

Ulga podatkowa na dziecko pomaga w likwidacji ubóstwa

Badania przeprowadzone przez Center on Budget and Policy Priorities wykazały, że American Rescue Plan, którego wspomniana ulga na dziecko jest częścią, pomoże zmniejszyć ubóstwo wśród dzieci o ponad 40%. Warto zaznaczyć, że to decyzje podjęte przez Demokratów najbardziej przyczyniły się do efektywności programu. Jak zaznacza wspomniana instytucja to głównie likwidacja ograniczenia dochodowego, spowodowała taką skuteczność ulgi w walce z ubóstwem wśród młodych osób. 

To między innymi opisane w poprzednim akapicie badanie skłoniło wielu ekonomistów z całych Stanów Zjednoczonych do wyrażenia poparcia dla wprowadzenia ulgi na stałe. Doktor Jan Gromadzki na swoim Twitterze informuje, że:

„W USA ekonomiści wzywają do wprowadzenia na stałe dużego bezwarunkowego transferu na dziecko. List podpisali wielcy i znani, m.in. Daron Acemoglu, Anna Aizer, David Autor, Ellora Derenoncourt, Lawrence Katz, Maya Rossin-Slater, Emmanuel Saez, Sandra E. Black”.

Jak donosi The Washington Post, ulga na dzieci ma być jednym z ważniejszych części, wciąż formującego się specjalnego programu socjalnego opiewającego na kwotę 3,5 biliona dolarów. W jego ramach Demokraci już teraz zatwierdzili miliardy dolarów na remonty szkół, rozszerzenia programów opieki nad dziećmi i zapewnienie bezpłatnego przedszkola dla wszystkich dzieci w wieku 3 i 4 lat. 

Zobacz także: Telosa – amerykańskie miasto cudów, nowy raj na Ziemi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker