Uncategorized

Telosa – amerykańskie miasto cudów, nowy raj na Ziemi

Marc Lore, dyrektor generalny Walmarta, ogłosił, że wkrótce ruszy budowa najnowocześniejszego miasta na świecie. Telosa ma być samowystarczalną metropolią, która powstanie na amerykańskiej pustyni o powierzchni 60 700 hektarów. Inwestor oczekuje, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w 2030 roku. 

Telosa – realna wizja czy mrzonka miliardera?

Według założeń w mieście Telosa ma mieszkać 5 milionów mieszkańców. Tradycyjną komunikację miejską zastąpią podniebne taksówki i pojazdy autonomiczne, dzięki czemu czas dojazdu do pracy wyniesie maksymalnie 15 minut. Oprócz tego w mieście ma się pojawić przyjazna naturze zabudowa z ekologicznych materiałów, a energia ma w całości pochodzić z odnawialnych źródeł. Jako że budowa jest zaplanowana na terenie pustynnym, inwestorzy planują wprowadzić odporny na suszę system wodociągowy. Na terenie miasta zakazane będzie poruszanie się pojazdami na paliwa kopalne. Projekt został stworzony przez biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group (BIG)Środki na budowę nowego miasta mają pochodzić zarówno z funduszy prywatnych, jak i publicznych. Oprócz środków od prywatnych inwestorów i filantropów planowane jest pozyskanie dotacji z programów federalnych i stanowych. 

Kto będzie mógł zamieszkać w mieście przyszłości?

Nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja miasta Telosa, jednak inwestorzy oczekują, że znajdzie się w okolicy: Nevady, Utah, Idaho, Arizony, Teksasu i regionu Appalachów. Pierwsza faza budowy będzie obejmować 607 hektarów, a koszt budowy wyniesie ok. 25 mld dolarów. Po tym czasie do miasta będzie mogło wprowadzić się 50 tys. obywateli. Symbolem miasta stanie się wieżowiec Equitism Tower ze wbudowanym zbiornikiem wodnym i farmą fotowoltaiczną. Ambitna inicjatywa ma wyznaczać standardy dla nowoczesnych miast w przyszłości. Jednak USA to nie pierwszy kraj, w którym trwają projekty nad stworzeniem miasta przyszłości. Podobne projekty planowane są m.in. w Chinach i Indiach.  

 

Nie podano jeszcze, kim będą pierwsi mieszkańcy miasta, jednak według założeń inwestorów w mieście ma rządzić kolektyw, który będzie mieć realny wpływ na budżet. Mieszkańcy Telosy mają posiadać częściowy udział w obszarze, dlatego, jak łatwo się domyślić, zamieszkanie tam będzie wiązać się z ogromnymi kosztami. Docelową liczbę mieszkańców wynoszącą 5 mln Telosa osiągnie w ciągu 40 lat od powstania, a łączny koszt powstania miasta wyniesie ok. 400 mld $. Jednak internauci nastawieni są pesymistycznie do pomysłu miliardera. Warto zaznaczyć, że przeważnie podobne projekty nie są realizowane ze względu na trudności związane z pozyskaniem kapitału. 

Zobacz także:  Wrocław i Warszawa wśród 25 miast przyszłości

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker