Polska

Krajowe spółki wspierają rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

​Pięć spółek z Grupy ORLEN zaangażowanych w projekty energetyczne na Bałtyku podpisało dziś tzw. umowę sektorową. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyznaczający dalsze kierunki rozwoju branży w Polsce.

Zgodnie z przyjętymi założeniami sygnatariusze porozumienia będą dążyć m.in. do jak największego zaangażowania polskich w firm w realizację inwestycji. Dla projektów realizowanych w ramach pierwszej fazy przewidziano udział tzw. local content na poziomie 20-30% ich łącznej wartości, co najmniej 45% dla projektów realizowanych do 2030 roku i minimum 50% dla projektów realizowanych po 2030 roku.

W prace nad umową sektorową zaangażowało się łącznie kilkunastu ekspertów z Grupy ORLEN, którzy brali aktywny udział w pracach każdej z sześciu specjalistycznych grup roboczych. Efektem trwających niemal rok prac jest dokument, który określa kierunki rozwoju branży offshore wind przy  możliwie jak największym zaangażowaniu i rozwoju polskiego łańcucha wartości.

Sygnatariuszami umowy sektorowej jest pięć podmiotów z Grupy ORLEN, które realizują lub są zaangażowane w projekty energetyczne na Bałtyku: PKN ORLEN, Baltic Power, ORLEN Neptun, Energa OZE oraz Energa MFW. Spółki Grupy ORLEN poprzez realizację obecnych i przyszłych projektów offshore wind będą działały m.in. na rzecz edukacji, rynku pracy i badań naukowych wspierając tym samym rozwój całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Wiatraki wyższe od Pałacu Kultury. Wielka farma wiatrowa ORLENU

Rozbudowa potencjału energetycznego na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Grupy ORLEN realizowanym obecnie przez pięć podmiotów. Swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej Koncern rozbudowuje m.in. poprzez realizację projektu Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Ponadto spółki ORLEN Neptun i Energa MFW planują pozyskanie możliwie jak największej liczby spośród 11 nowych koncesji, uprawniających do realizacji projektów offshore wind w nadchodzących latach. Z kolei spółka Energa OZE rozpoczęła intensywne działania w zakresie rozwoju usługi serwisowania przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Według założeń przyjętej i realizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 tylko do 2030 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej. Grupa ORLEN planuje stać się jednym z liderów w tym obszarze m.in. dzięki realizacji strategii ORLEN2030. Do 2030 na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na projekty offshore wind Koncern przeznaczy 47 mld zł.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker