Polska

GUS: bezrobocie i wynagrodzenia rosną

GUS wczoraj poinformował opinię publiczną, że bezrobocie i wynagrodzenia rosną. W sierpniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,9% r/r i wyniosło 6352,0 tys. W tym samym przedziale czasowym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,5% i wyniosło 5843,75 zł brutto. 

Wynagrodzenia rosną

Jak możemy wyczytać wkomunikacie GUSu:

„W skali roku (sierpień 2021 r. do sierpnia 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,5%. Przed rokiem (sierpień 2020 r. do sierpnia 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,1%”.

Jest to dobra informacja dla pracowników. Obecnie ceny rosną najszybciej od 20 lat. Ostatni raz inflacja była wyższa w czerwcu 2001 roku, czyli w czasach gdy Polska była poza UE. Dzięki wynagrodzeniom rosnącym szybciej od inflacji większość pracowników w tym roku realnie zyska. Choć wiadomo nie zyskają ci, którzy stracili pracę, a według danych GUSu w sierpniu było takich osób 9,7 tysięcy. 

Bezrobocie w górę, zatrudnienie w dół

Jak informują analitycy GUSu:

„W sierpniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem lipca br. (o 0,2%), a w lipcu br. było na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br. Niewielki spadek przeciętnego zatrudnienia w sierpniu 2021 r. wynikał m.in. z zakończenia i nieprzedłużania umów terminowych, sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych” 

przeciętne zatrudnienie

Źródło: GUS, Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2021 r.

Dane te wskazują na to, że zatrudnienie będzie wzrastać po pandemicznym kryzysie wolniej, niż zakładano. Zatrudnienie wzrosło jedynie o 0,9% r/r, gdy konsensus prognoz wskazywał na 1,1% r/r. Choć, co warto zaznaczyć, w ostatnich latach bezrobocie jest w Polsce na historycznie niskim poziomie. W 2020 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,91%. 

Warto przypomnieć, że Polska jest jednym z krajów, który zyskał na pandemii. Raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Globalizacja w czasie pandemii” wskazuje, że biorąc pod uwagę wzrost udziału w światowym eksporcie (+0,14 p.p.) zajęliśmy najlepsze miejsce w Unii Europejskiej oraz szóste na całym świecie. Nasz kraj należy do największych światowych producentów AGD, RTV i mebli. W czasie lockdownu niezrealizowany w hotelach i restauracjach popyt został przeniesiony na dobra trwałe, które my produkujemy. Dzięki temu udało się nie tylko utrzymać, a nawet zwiększyć zatrudnienie w sektorze produkcyjnym.

Zobacz również: Inflacja w sierpniu z kolejnym rekordem. Jest najwyższa od 20 lat

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker