Uncategorized

Afera w Fed. Dyrektor posiadał aktywa, które bank masowo skupował

W tym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Rezerwy Federalnej, które zadecyduje o prowadzonej przez Stany Zjednoczone polityce monetarnej. Odbędzie się ono w atmosferze skandalu, gdyż wybuchła ogromna afera w Fed. Kilka dni temu wyszło na jaw, że prezesi Fedu posiadali papiery wartościowe, które amerykański bank centralny skupował na masową skalę w latach 2020 – 2021. 

Afera w Fed, prezesi zamieszani w skandal

Jak donosi CNBC, trzech wysokich urzędników zasiadających w Systemie Rezerwy Federalnej posiadało aktywa, które Fed skupował w ramach luzowania ilościowego. Co ciekawe jednym z nich był sam przewodniczący amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell.

Okazało się, że Powell posiadał od 1,25 mln do 2,5 mln dolarów w obligacjach komunalnych, na których zakup w zeszłym roku Fed przeznaczył ponad 5 miliardów dolarów. Choć warto zaznaczyć, że aktywa te zostały przez niego nabyte przed 2019 rokiem.

Inną ważną osobistością zamieszaną w opisaną aferę jest prezes bostońskiego oddziału Fedu Eric Rosengren. Posiadał on od 151 000 do 800 000 dolarów w funduszach, które inwestowały w papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (tzw. hipoteczne listy zastawne). Gdy podczas kryzysu obracał on udziałami tych funduszy, FED nabywał hipoteczne listy zastawne o łącznej wartości 700 miliardów dolarów.

Ostatnim urzędnikiem, który posiadał aktywa skupowane przez Fed, jest prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Richmond Thomas Barkin. Zainwestował on od 1,35 mln do 3 mln dolarów w indywidualne obligacje korporacyjne. W ubiegłym roku Fed uruchomił instrument skupu tychże obligacji. Na jego działanie przeznaczył ponad 46 mld dolarów.

Urzędnicy Fedu nie złamali prawa, ale…

Jak informuje CNBC, opisane działania zdają się nie naruszać kodeksu postępowania Fedu. Jednak budzą one wątpliwości odnośnie tego, czy działania Rezerwy Federalnej faktycznie wynikały z obiektywnych pobudek. 

Jedną z osób, która zaciekle krytykuje urzędników Fedu za zaistniałą sytuację jest Dennis Kelleher, dyrektor generalny organizacji non-profit Better Markets. W rozmowie z CNBC stwierdził on, że

„Myślenie, że taki handel [papierami wartościowymi] jest akceptowalny, ponieważ jest rzekomo dozwolony przez obecną politykę Fed, tylko udowadnia, że polityka Fed jest żałośnie niewystarczająca”.

Zobacz także: Inflacja w USA wyraźnie powyżej 5%. Pobicie wieloletniego rekordu wisi w powietrzu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker