Europa

Inflacja w Unii Europejskiej nabiera rozpędu!

Inflacja w Unii Europejskiej nabiera szybkości. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w sierpniu tego roku wyniosła 3,2%. To wyraźny wzrost w stosunku do lipca.

Inflacja w Unii Europejskiej powyżej 3%

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w sierpniu 3,2% ujęciu rocznym. To znacznie więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy odnotowano roczną inflację na poziomie 2,5%. Dla porównania w sierpniu 2020 roku inflacja wyniosła zaledwie 0,4%. Był to jednak efekt załamania się koniunktury na skutek pandemii koronawirusa.

Nieco niższa była inflacja w strefie euro, gdzie wyniosła w sierpniu 3%. Niemniej jednak większy był wzrost w stosunku do lipca, kiedy roczna inflacja w eurozonie była równa 2,2%. Warto dodać, że w sierpniu 2021 roku w strefie euro odnotowano deflację na poziomie 0,2%.

Zobacz także: Inflacja najwyższa od dekady. Skąd się ona wzięła? Wyjaśniamy

Spośród państw UE najniższą inflację odnotowano na Malcie (0,4%), w Grecji (1,2%) oraz w Portugalii (1,3%). Na przeciwnym biegunie zestawienia znalazły się kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Aż trzy państwa miały najwyższy odczyt inflacji. Były to Polska, Litwa i Estonia, gdzie inflacja wyniosła 5%. Nieznacznie niższy wzrost cen w sierpniu tego roku odnotowano natomiast na Węgrzech – 4,9%. Inflacja na poziomie wyższym lub równym 4% została zanotowana jeszcze w Belgii (4,7%) oraz w Rumunii (4%).

inflacja w unii europejskiej

Jak wynika z danych Eurostatu, w sierpniu największy wpływ na inflację w strefie euro miał wzrost cen energii. Energia podniosła inflację w eurozonie o 1,44 p. proc. Drożały także nieenergetyczne towary przemysłowe, które stopę inflacji podniosły o 0,65 p. proc. Podobny wpływ na wysokość inflacji miały także usługi oraz żywność, alkohole i wyroby tytoniowe. Obie kategorie podniosły inflację o 0,43 p. proc.

Powyższe dane potwierdzają, że inflacja w UE jest w dużej mierze wzrost cen w Unii Europejskiej, wynika ze wzrostu cen energii oraz surowców energetycznych na rynkach międzynarodowych.

Zobacz także: Inflacja w sierpniu z kolejnym rekordem. Jest najwyższa od 20 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker