Komentarze I Analizy

Rozkład globalnych dochodów – gdzie znajdują się Polacy?

To, czy uważamy się za ludzi zamożnych, czy też jest nierzadko kwestią tego, kim się otaczamy. Wiele osób nie czuje się zamożnymi, ponieważ porównują się do bardzo zamożnych osób. W efekcie biorąc pod uwagę mały wycinek świata, możemy dochodzić do złych wniosków. Często tak jest w przypadku Polaków, którzy porównują się do Niemców, czy też Szwedów. Jak więc jest z zamożnością Polaków? Czy Polacy w skali świata są faktycznie biedni? Jak wygląda rozkład globalnych dochodów?

Amerykanie to światowy top, jeśli chodzi o rozkład globalnych dochodów

Ekonomista Branko Milanovic przedstawił, gdzie znajdują mieszkańcy danego kraju w rozkładzie globalnych dochodów. Z jego porównań wynika, że ok. 200 mln osób znajduje się w najwyższym decylu dochodowym. Oznacza to, że 2/3 Amerykanów jest wśród 10% najbogatszych mieszkańców globu. Gdy do tego dodamy 82 mln osób w dziewiątym najwyższym decylu, to okaże się, że blisko 90% Amerykanów znajduje się wśród 20% globalnej populacji o najwyższych dochodach.

Rozkład globalnych dochodów w USA

W Chinach nieco gorzej

W przypadku Chin zbadano tylko populację miejską i nie uwzględniano populacji terenów wiejskich. Niemniej jednak w najwyższym decylu dochodowym dla świata znajduje się 84 mln Chińczyków. Nie jest to jednak najliczniejsza grupa. Najwięcej mieszkańców Państwa Środka znajduje się w ósmym decylu – 210 mln. Z kolei w dziewiątym decylu jest to 168 mln osób. Warto dodać, że w Chinach nie ma osób klasyfikujących się do pierwszego i drugiego decyla, czyli do najbiedniejszych mieszkańców Ziemi.

Rozkład globalnych dochodów w Chinach

Branko Milanovic zaznacza jednak, że gdyby doliczyć do statystyk tereny wiejskie, to wówczas w najwyższym globalnym decylu znalazłoby się 112 mln Chińczyków i byłaby to druga największa „reprezentacja” w top 10% zaraz po USA.

W Indiach dochody społeczeństwa są bardzo niskie

O wiele gorzej wygląda sytuacja w Indiach. Najwięcej Indusów znajduje się w drugim decylu dochodowym – 89 mln osób. Z kolei po 79 mln jest w trzecim i czwartym decylu, a 70 mln w pierwszym decylu, czyli w 10% najbiedniejszych mieszkańców Ziemi. Dane dotyczą wyłącznie mieszkańców miast. Mając na uwadze, jak mieszkają Indusi na terenach wiejskich, to liczba mieszkańców Indii w najniższych decylach byłaby jeszcze większa.

Indie

Co warto zauważyć, zaledwie 5 mln mieszkańców Dekanu znajduje się w dziewiątym i dziesiątym decylu globalnych dochodów. Mając na uwadze liczebność Indii, jest to bardzo mała liczba. Dla porównania, aż 80% mieszkańców Norwegii znajduje się w najwyższym decylu w zestawieniu globalnych dochodów.

Zobacz także: Ile zarabiają najbogatsi Polacy?

Polska, a rozkład globalnych dochodów

A jak wygląda sytuacja w Polsce? W Polsce 4 mln osób znajduje się w najwyższym decylu dochodowym. Z kolei 12 mln jest w dziewiątym decylu, a 11 mln w ósmym decylu. Oznacza to, że 2/3 Polaków znajduje się wśród 30% mieszkańców Ziemi o najwyższych dochodach. Niemniej jednak nieco ponad 10% Polaków jest w wśród 10% osób o najwyższych dochodach na świecie. Podobnie sytuacja wygląda dla całego regionu Europy Środkowej.

Rozkład globalnych dochodów w Polsce

Powyższe dane pokazują, że wbrew temu, co nam się często wydaje, Polacy wcale nie są biednym narodem. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość Polaków znajduje się globalnej czołówce pod względem dochodów. Ten pogląd może być jednak w pewnym stopniu zakłamywany przez położenie Polski na mapie świata. Polska leży w otoczeniu najbogatszych państwa na świecie, co sprawia wrażenie, że Polacy są narodem ubogim. Gdyby jednak Polska przy obecnym stanie gospodarki była położona w Afryce, to byłaby uważana za lokalne mocarstwo, tak jak to było w przypadku RPA. Kraju, który dziś przechodzi poważne załamanie gospodarcze i bardzo daleko mu w rozwoju do Polski.

Zobacz także: Nierówności dochodowe: wzrost zamożności Polaków, to efekt bogacenia się najbogatszych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker