Polska

Polska nie zapłaci za kopalnię w Turowie – KE potrąci pieniądze z dotacji

Komisja Europejska poinformowała za pośrednictwem swoich oddziałów prasowych, że jeśli Polska nie zapłaci kar finansowych za kopalnię w Turowie, to środki te zostaną potrącone z dotacji dla Polski.

Polska ma zapłacić za kopalnię w Turowie

W maju tego roku TSUE nakazał w ramach środka zapobiegawczego, natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu wydania wyroku w sprawie. Polska ostatecznie nie zastosowała się do postanowienia sądu i 20 września nakazał Polsce płacić 500 tys. euro kary za każdy dzień wydobycia w Turowie. Strona polska ogłosiła, że nie ugnie się pod naciskiem organów UE.

W rozmowie z radiem RMF FM minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański powiedział jednoznacznie:

Polska nie może pozwolić na to, aby jakikolwiek akt, także akt europejski, powodował zaburzenia bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa ogólniejszego całego regionu. Będziemy podejmowali dalsze kroki procesowe, nie wyłączając oczywiście również rozmów ze stroną czeską”.

Zobacz także: Kopalnia Turów zostanie zamknięta przez czeski pozew?

Z tej przyczyny służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały PAP, że jeżeli TSUE nakłada karfinansową na państwo członkowskie, a płatność nie zostanie dokonana, karę finansową należy odzyskać poprzez potrącenie z płatności należnych danemu państwu członkowskiemu.

Jak podaje Euroactive, w oświadczeniu nie sprecyzowano jednak o jakie dotacje chodzi i czy pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy mogłyby zostać wstrzymane. Nie podano także terminu zastosowania takiego środka.

Zobacz także: Tylko jeden kraj spełnia wymogi z porozumienia paryskiego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker