Finanse

Które branże planują podwyżki pomimo pandemii?

Pomimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, nie wszystkie branże ucierpiały. Niektóre firmy zaczęły się dynamicznie rozwijać, a niektóre branże już teraz planują podwyżki. 

  • Stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych w UE
  • Na podwyżki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy firm budowlanych oraz transportowo-spedycyjno-logistycznych
  • Najmniejszy odsetek firm planujących podnoszenie zarobków reprezentuje branża usługowa

Wzrost płac coraz bardziej realny!

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, badanie przeprowadzone na początku września wykazało, że 13% firm planuje podwyżki, 3% obniżki, natomiast 84% – utrzymanie pensji na tym samym poziomie. Należy podkreślić, że w sierpniu plany dotyczące wzrostu płac miała co dziesiąta firma, w maju natomiast 6% wszystkich badanych przedsiębiorstw. 

Zobacz także: GUS: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 9,8%!

Które branże planują podwyżki?

Wzrost płac był zazwyczaj deklarowany przez firmy budowlane (19%). Znaczny wzrost deklaracji dotyczących podwyżek można zauważyć wśród firm logistycznych (+10 pkt. proc.) i produkcyjnych (+5 pkt. proc.). Najbardziej sceptycznie do podwyżek podchodzą firmy usługowe, tylko 7% uwzględnia wyższe wynagrodzenia. Nie wszystkie firmy zmagające się ze zbyt małymi mocami produkcyjnymi zakładają podwyżki. Branża usługowa, pomimo wzrostu popytu na produkty i usługi, planuje utrzymać wynagrodzenia na tym samym poziomie. Tak więc wyższych pensji można spodziewać się przede wszystkim w branży budowlanej oraz firmach transportowo-spedycyjno-logistycznych. 

Zrzut ekranu 2021-09-24 o 08.48.00.png

Zbyt małe moce produkcyjne sprawiają, że firmy coraz częściej decydują się na podwyżki, aby utrzymać konkurencyjność na rynku. Zachęty finansowe pozwalają zwiększyć liczbę pracowników, co bezpośrednio przekłada się na lepszą realizację zamówień. W Polsce aktualnie można zaobserwować jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. W perspektywie długoterminowej wzrost płac w najbardziej produktywnych firmach wymusi na innych przedsiębiorstwach plany podniesienia wynagrodzeń. 

Zobacz także: Polska gospodarka w latach 2019 – 2023 będzie jedną z najszybciej rosnących w UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker