Europa

Polacy najbardziej optymistycznym narodem w UE

Agencja Eurofound opublikowała we wrześniu raport dotyczący poziomu optymizmu i pesymizmu wśród obywateli poszczególnych krajów UE. Z badania wyszło, że Polacy są praktycznie najbardziej optymistycznym narodem w UE.

Kto jest najbardziej optymistycznym narodem w UE?

Agencja wykonująca badanie definiowała pesymistę jako osobę, która uważa, że dany kraj lub Unia Europejska, zmierzają w niewłaściwym, nieodpowiednim kierunku. Przyszłość postrzegana jest jako zagrożenie, a respondent ma obawy, że w przyszłości może wydarzyć się coś negatywnego. Optymistą jest natomiast osoba, która twierdzi, że UE lub dany kraj idą w dobrym kierunku, a w przyszłości standard ich życia ulegnie polepszeniu. Tygodnik Gospodarczy PIE podał, że najbardziej optymistycznym narodem UE są Irlandczycy. Na drugim miejscu plasują się Duńczycy, na trzecim zaś – Maltańczycy. Polacy zajmują szóstą pozycję, wyprzedzając tym samym dwadzieścia jeden innych państw UE. Największymi pesymistami okazali się Grecy, Francuzi, Belgowie oraz Włosi. 

Zobacz także: Czy Unia Europejska odpowiada za zmiany klimatu?

Najbardziej optymistycznym narodom jest Polska!

Podobne badania przeprowadzano przez jeszcze przed epidemią COVID-19. Każdemu ankietowanemu zadano pytanie, czy przyszłym pokoleniom obywateli UE będzie żyło się lepiej. Co ciekawe, w żadnym kraju nie było ponad 50% respondentów, którzy udzielili twierdzącej odpowiedzi. Najwięcej optymistów było wśród Portugalczyków (42%). Polacy uplasowali się na drugim miejscu (40%), a na trzecim Łotysze (38%). Przedstawione wyniki wskazują, że tylko 17% obywateli wszystkich krajów UE uważa, że młode pokolenia czeka dobra przyszłość, negatywnych zmian oczekuje natomiast 55% badanych, reszta uważa zaś, że nic się nie zmieni. 

Na podstawie danych agencji Eurofound, najwięcej optymistów mieszka w Skandynawii i Europie Środkowo-Wschodniej. Osoby myślące pozytywnie częściej angażują się w politykę, mają większe zaufanie do instytucji publicznych oraz pozytywnie oceniaja ustrój demokratyczny. Ekonomiści przestrzegają przed nadmiernym nieuzasadnionym pesymizmem. Uważają oni, że fałszywe narracje mogą zdominować percepcję społeczną, w konsekwencji czego społeczeństwo nie będzie dostrzegać rzeczywistych problemów. 

Zobacz także: Ilu europejskim krajom uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?

 

Polecane artykuły

Back to top button