Europa

Polacy najbardziej optymistycznym narodem w UE

Agencja Eurofound opublikowała we wrześniu raport dotyczący poziomu optymizmu i pesymizmu wśród obywateli poszczególnych krajów UE. Z badania wyszło, że Polacy są praktycznie najbardziej optymistycznym narodem w UE.

Kto jest najbardziej optymistycznym narodem w UE?

Agencja wykonująca badanie definiowała pesymistę jako osobę, która uważa, że dany kraj lub Unia Europejska, zmierzają w niewłaściwym, nieodpowiednim kierunku. Przyszłość postrzegana jest jako zagrożenie, a respondent ma obawy, że w przyszłości może wydarzyć się coś negatywnego. Optymistą jest natomiast osoba, która twierdzi, że UE lub dany kraj idą w dobrym kierunku, a w przyszłości standard ich życia ulegnie polepszeniu. Tygodnik Gospodarczy PIE podał, że najbardziej optymistycznym narodem UE są Irlandczycy. Na drugim miejscu plasują się Duńczycy, na trzecim zaś – Maltańczycy. Polacy zajmują szóstą pozycję, wyprzedzając tym samym dwadzieścia jeden innych państw UE. Największymi pesymistami okazali się Grecy, Francuzi, Belgowie oraz Włosi. 

Zobacz także: Czy Unia Europejska odpowiada za zmiany klimatu?

Najbardziej optymistycznym narodom jest Polska!

Podobne badania przeprowadzano przez jeszcze przed epidemią COVID-19. Każdemu ankietowanemu zadano pytanie, czy przyszłym pokoleniom obywateli UE będzie żyło się lepiej. Co ciekawe, w żadnym kraju nie było ponad 50% respondentów, którzy udzielili twierdzącej odpowiedzi. Najwięcej optymistów było wśród Portugalczyków (42%). Polacy uplasowali się na drugim miejscu (40%), a na trzecim Łotysze (38%). Przedstawione wyniki wskazują, że tylko 17% obywateli wszystkich krajów UE uważa, że młode pokolenia czeka dobra przyszłość, negatywnych zmian oczekuje natomiast 55% badanych, reszta uważa zaś, że nic się nie zmieni. 

Na podstawie danych agencji Eurofound, najwięcej optymistów mieszka w Skandynawii i Europie Środkowo-Wschodniej. Osoby myślące pozytywnie częściej angażują się w politykę, mają większe zaufanie do instytucji publicznych oraz pozytywnie oceniaja ustrój demokratyczny. Ekonomiści przestrzegają przed nadmiernym nieuzasadnionym pesymizmem. Uważają oni, że fałszywe narracje mogą zdominować percepcję społeczną, w konsekwencji czego społeczeństwo nie będzie dostrzegać rzeczywistych problemów. 

Zobacz także: Ilu europejskim krajom uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker