Uncategorized

Dlaczego w Chinach brakuje węgla?

W  Chinach brakuje węgla, przez co kraj ten zmaga się z kryzysem energetycznym. Ceny tego surowca są na historycznie wysokim poziomie. 

w Chinach brakuje węgla!

Już 16 z 31 prowincjonalnych jurysdykcji Chin kontynentalnych racjonuje energię elektryczną. Ceny węgla energetycznego rosły przez cały rok, jednak w ostatnich miesiącach kilkukrotnie pobiły swoje rekordy. Przyczyniło się to do kryzysu dostaw energii w zeszłym tygodniu. Oprócz wysokich kosztów problemem jest również jakość chińskiego węgla, która jest zbyt niska, aby wytworzyć wystarczającą ilość energii. Przez cały rok można było zaobserwować tendencję wzrostową cen węgla, które wzrosły o około 40% w zeszłym miesiącu z około 780 juanów za tonę w połowie sierpnia do około 1100 juanów za tonę w ostatnich tygodniach.

Należy zaznaczyć, że w ChRL przerwy w dostawie prądu w przemyśle są zjawiskiem dosyć powszechnym. Jednak ich częstotliwość wzrosła od drugiej połowy zeszłego roku i została rozszerzona na gospodarstwa domowe. Rządy lokalne ścigają się, aby osiągnąć roczne cele Pekinu dotyczące redukcji emisji. Brak znaczących postępów na początku roku wymusił większą kontrolę nad racjonowaniem energii, która ma miejsce obecnie. W sierpniu Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) publicznie skrytykowała zbyt duże zużycie energii w dziewięciu prowincjach – Guangdong, Jiangsu, Yunnan, Fujian, Shaanxi, Guangxi, Ningxia, Qinghai i Xinjiang. Po ostrzeżeniu, władze prowincji zintensyfikowały wysiłki w celu zmniejszenia energii, co odbiło się na mieszkańcach. 

 

Podłoże kryzysu energetycznego

Na aktualną sytuację składa się kilka czynników. Po pierwsze napięte stosunki z Australią. Sytuacja pomiędzy krajami zaczęła się pogarszać w zeszłym roku, gdy Australia obwiniła Chiny za pandemię. W Canberze zaczęto uprawiać politykę proamerykańską, zaprzepaszczając szansę na dobre stosunki z Pekinem. Wzajemna wrogość doprowadziła do zakazu importu australijskiego surowca do Chin. Brak węgla wpłynął bezpośrednio na ceny energii, które nie mogą zostać przerzucane na konsumentów, gdyż zabrania tego rząd. Nie bez znaczenia są również surowe ograniczenia zużycia węgla w związku z planami osiągnięcia neutralności klimatycznej przez ChRL do 2060 roku. Duży wpływ mają także ekstremalne warunki pogodowe oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w odniesieniu do przemysłu i gospodarstw domowych. 

Analitycy zapowiadają dalszy wzrost cen surowca. Jeśli do końca roku ceny będą wykazywały tendencję wzrostową, a rząd nie podejmie żadnych działań wspierających producentów energii, przerwy w dostawach energii jeszcze bardziej się zintensyfikują, uniemożliwiając pracę wielu gałęziom przemysłu. 

Zobacz także: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker