Uncategorized

Potencjalny upadek Evergrande wpłynie na ceny materiałów budowlanych

Jak informuje BBC News, Evergrande po raz drugi w ciągu tego tygodnia, nie zapłacił odsetek zagranicznym inwestorom. Największy chiński deweloper miał przelać na konta zagranicznych posiadaczy obligacji 47,5 mln dolarów do środy. Z tego powodu coraz więcej ekspertów przewiduje bankructwo wspomnianej firmy. Co warto zaznaczyć, potencjalny upadek Evergrande miałby dosyć niejednoznaczny wpływ na ceny materiałów budowlanych.

Jak zaczęły się problemy Evergrande?

Evergrande, znane wcześniej jako Hengda Group, zostało założone w Guangzhou, w południowych Chinach. Przedsiębiorstwo to jest obecnie największym chińskim deweloperem. Jest ono obecnie właścicielem ponad 1300 projektów w całych Chinach. Firma ta w ciągu ostatniego roku znalazła się w ogromnych problemach finansowych. 

Evergrande, aby stać się jedną z największych firm w Chinach, pożyczył ponad 300 mld USD (dla porównania dług publiczny Polski pod koniec 2019 roku wynosił ok. 274 mld USD). Spłatę tego ogromnego zadłużenia Evergrande utrudniły władze Komunistycznej Partii Chin. W zeszłym roku Pekin wprowadził nowe środki w celu ścisłego monitorowania i kontrolowania całkowitego poziomu zadłużenia głównych deweloperów. Od tamtego czasu firma zaczęła mieć ogromne problemy finansowe. 

Zobacz także: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Aby spłacić swoje zadłużenie, opisywane przedsiębiorstwo zaczęło sprzedawać swoje nieruchomości w bardzo okazyjnych cenach. Co więcej, zarząd wspomnianej firmy zamierza sprzedać swoje udziały w banku komercyjnym o wartości 1,5 mld dolarów. 

Jednak na razie działania przedsiębiorstwa nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W zeszłym tygodniu Evergrande nie spłaciło ponad 83,5 mln dolarów odsetek od zagranicznych obligacji. Po tej porażce firma uzgodniła z zagranicznymi wierzycielami, że spłaci 47,5 mln dolarów ze wspomnianej kwoty do środy. Jednak, jak informuje BBC News, tego zobowiązania chińska firma również nie dotrzymała. 

Rząd w Pekinie nie pomoże Evergrande

Wiele inwestorów przewiduje, że wspomniana firma może w ciągu najbliższych miesięcy ogłosić bankructwo. Zwłaszcza że nic nie zapowiada, że chiński rząd pomoże finansowo chińskiemu deweloperowi. W ostatnim tygodniu wpływowy redaktor naczelny wspieranej przez państwo gazety Global Times Hu Xijin powiedział, że:

Evergrande nie powinien polegać na rządowym dofinansowaniu, firma ta powininna uratować się sama”. 

Do tego wszystko, jak zaznacza BBC News, rząd w Pekinie od kilku lat dąży do ograniczenia zadłużenia przedsiębiorstw. Gdyby teraz dokonał bailoutu Evergrande, dałby zły przykład innym przedsiębiorstwom. 

Zobacz także: DMSA zgłosiło upadłość Evergrande. Czy nadchodzi kryzys finansowy?

Potencjalny upadek Evergrande, a ceny materiałów budowlanych

Potencjalny upadek Evergrande miałby dosyć niejednoznaczny wpływ na ceny materiałów budowlanych. Budownictwo odgrywa w Chinach niebagatelną rolę. Stanowi ono od 15 do 25 proc. chińskiego PKB. Gdyby Evergrande zbankrutowało, cały chiński sektor związany z budownictwem wpadłby w kryzys. Spowodowałoby to spadek popytu tamtejszych deweloperów na materiały budowlane. 

Co ciekawe obecnie Państwo Środka jest głównym importerem wielu surowców budowlanych. Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

„W grupie surowców używanych w budownictwie jest kilka, w których ChRL odpowiada za większość światowego importu. Do takich surowców można zaliczyć metale, w szczególności żelazo i miedź. Żelazo jest głównym składnikiem stali, a miedź stosowana jest do produkcji kabli oraz rur”.  

Gdyby chiński popyt na materiały budowane obniżył się, ceny tych dóbr poleciałyby w dół.

Udział Chin w imporcie

 

Z drugiej strony Chiny nie tylko importują, ale również eksportują materiały budowlane. Państwo Środka jest największym eksporterem stali na świecie. Gdyby Evergrande upadło, doszłoby w Chinach do sporej recesji. Spadek produkcji nie byłby obserwowany jedynie w budownictwie, ale również na rynku stali. Co więcej, problemy gospodarcze Chin doprowadziłyby do powstania wielu zakłóceń w łańcuchach dostaw, skutecznie utrudniając międzynarodowy handel materiałami budowlanymi. 

Zobacz także: Deweloper Evergrande planuje sprzedać aktywa warte 5 mld dolarów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker