Polska

System kaucyjny coraz bliżej. Wszystko w ramach ochrony środowiska

System kaucyjny ma zostać dostosowany do obowiązujących unijnych dyrektyw. Projektu ustawy można się spodziewać już w październiku.  

Nowy system kaucyjny

Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie odpadów oraz zapewnienie wysokiej jakości recyklingu. Odzyskanie surowce mają zostać wtórnie wykorzystane na większą skalę, niż zachodzi to obecnie. Na podstawie unijnego prawa, państwa wchodzące w skład wspólnoty są zobowiązane do 2035 roku osiągnąć 65% poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Według doniesień wprowadzone zmiany mają zminimalizować powstawanie odpadów komunalnych, zmieni się również definicja bioodpadów. 

Zobacz także: Jak pozbyć się śmieciowego problemu? UE wywozi poza swoje granice miliony ton odpadów

Firmy wezmą odpowiedzialność za stosowane opakowania?

Nowy projekt ustawy obciąży producentów kosztami opakowań. Do 2030 roku mają obowiązywać wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu towarów. W życie wejdzie również zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych w celu przygotowania ich do ponownego użycia lub recyklingu. Wyjątkiem są odpady powstające w wyniku dalszego przetwarzania odpadów selektywnie zebranych, w przypadku, jeśli samo składowanie jest bezpieczne dla środowiska. We wrześniu opublikowano założenia projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Według niego wszystkie sklepy o powierzchni ponad 100 m kw. będą zobowiązane do odebrania od konsumenta pustych opakowań lub odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym. Konsument otrzyma również zwrot kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać opakowania na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będzie obowiązywać jednak pobór kaucji. 

Zmiany mają przyczynić się do zmniejszenia produkcji śmieci w Polsce. Wprowadzona nowelizacja sprawi, że konsumenci będą mogli oddawać opakowania w większej ilości placówek handlowych. Naliczane kaucje wymuszą na ludziach oddawanie opakowań do ponownego wykorzystania, zamiast do ich wyrzucania. 

Zobacz także:  W Płocku powstanie instalacja przetwarzająca śmieci w produkty petrochemiczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker