Uncategorized

Ceny kawy najwyższe od dekady, oczekiwane kolejne podwyżki

Ceny ziaren kawy w ciągu ostatniego roku uległy podwojeniu. Analitycy ostrzegają, że w ciągu najbliższych miesięcy mogą znowu wzrosnąć. 

Ceny kawy są najwyższe od dekady

1 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Kawy. Dzień celebracji ustanowiono 1 października 2015 r. przez Międzynarodową Organizację Kawy (ICO) w celu podniesienia świadomości produktu oraz zwrócenia uwagi na zarobki rolników, które wystarczają ledwie na pokrycie kosztów utrzymania. W ciągu ostatnich miesięcy cena kawy Arabika klasy towarowej na nowojorskiej Międzynarodowej Giełdzie Towarowej wzrosła z 1,07 USD (0,80 GBP) za funt (454 g) do około 1,95 USD. W lipcu natomiast osiągnęła poziom 2,08 USD. Ceny zielonej Arabiki (nieprażonych ziaren) wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 80%. Natomiast ceny robusty, uznawanej w środowisku za mniej smaczną, wzrosły o ponad 30%. 

 Wykres 1. Ceny Arabiki (centy USD/funt)*

*1 funt =0,45359237 kilograma

Zrzut ekranu 2021-10-2 o 11.10.37.png

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Pszenica jest najdroższa od prawie dekady!

Dlaczego kawa jest tak droga?

Brazylia odpowiada za ponad 35% światowych zbiorów ziaren kawy. Silna susza na początku sezonu i późniejszy mróz uszkodziły owoce kawowca, drastycznie zmniejszając ich liczbę. Brazylijscy rolnicy szacują, że zbiory będą najniższe od 12 lat. Odbije się to na przyszłych zbiorach. Drzewa kawowe dojrzewają nawet pięć lat, a więc nie można jeszcze dokładnie oszacować skali szkód. Jednak według szacunków, mróz potencjalnie może zniszczyć nawet dwie trzecie drzew, co wywoła spadek międzynarodowych zapasów. Oczekuje się, że ceny przekroczą barierę 3,00 USD, a nawet 4,00 USD.

 

Nie ma wątpliwości, że dobrze dokapitalizowane, średniej wielkości gospodarstwa w Ameryce Łacińskiej przetrwają. Podobnie z dużymi palarniami, które planują przenieść koszty na konsumentów. Jednak 95% plantatorów kawy stanowią drobni rolnicy posiadający niewielkie gospodarstwa. Międzynarodowa Organizacja Kawy przez lata próbuje podnieść świadomość konsumentów, szczególnie w USA i na Zachodzie, zachęcając do bardziej przemyślanych wyborów. Organizacja przedstawia rolników jako ofiary globalnych sił rynkowych.

Zobacz także: Absurdalnie wysokie ceny nawozów! Zagrożone przyszłoroczne zbiory

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker