Polska

Jakość dostępu do Internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana

Jakość dostępu do Internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana. Jak donoszą autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w zależności od miejsca zamieszkania prędkość pobierania może różnić się nawet dziesięciokrotnie. 

Zanim przejdę do omówienia analizy ekspertów PIE, chciałbym napisać o pewnym ograniczeniu ich badania. Jak informują eksperci PIE:

„Wszystkie dane wykorzystywane w tym artykule pochodzą z testów prędkości łącza wykonywanych przez użytkowników za pomocą narzędzia dostępnego na stronach www.speedtest.pl bądź w aplikacji mobilnej”.

Dane te uwzględniają jedynie prędkość przesyłu danych w momencie robienia testu. Do tego nie biorą one pod uwagę takich czynników jak stan używanego przez daną osobę rutera, odległość komputera od rutera.

Jakość dostępu do Internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana

Jak informują autorzy tygodnika PIE, najszybszym Internetem mogą pochwalić się Poznaniacy. Średnia prędkość pobierania danych (na łączach stacjonarnych) w ostatnim kwartale 2020 r. we wspomnianym mieście wynosiła aż 114,03 Mbps. Jeśli zaś chodzi o dostępność dobrego Internetu w powiatach niebędących miastami na prawach powiatu, dumni mogą być mieszkańcy powiatu Gostyńskiego. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła tam 102,93 Mbps. Co ciekawe w omawianym okresie najbardziej wykluczone cyfrowo były osoby zamieszkujące powiat Lipski w województwie mazowieckim. Statystycznie mogli oni korzystać z Internetu o prędkości pobierania 9 Mbps. 

Eksperci PIE donoszą, że obecnie nie trzeba żyć w mieście, aby mieć dostęp do dobrej jakości Internetu. Stało się tak głównie dzięki światłowodom. W województwie wielkopolskim działa obecnie wiele prężnie rozwijających się firm światłowodach. Według autorów tygodnika to dzięki nim, aż 9 z 10 powiatów z najwyższymi prędkościami pobierania danych znajduje się w tym województwie. 

Zobacz także: Polska ma najtańszy internet mobilny w UE. Płacimy średnio 3,5 razy mniej od innych

W województwie mazowieckim nadal najbardziej popularną technologią umożliwiającą dostęp do Internetu są stacjonarne łącza mobilne. Dają one znacznie słabsze prędkości nie tylko od światłowodów, ale również od łącz stacjonarnych kablowych. Analitycy PIE twierdzą, że to właśnie popularność łącz mobilnych w województwie mazowieckim doprowadziła do tego, że aż 7 z 10 powiatów o najwolniejszym Internecie jest właśnie na terenie wspomnianego województwa. 

Polacy mogą się cieszyć coraz lepszym Internetem

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach prędkość Internetu na terenie Polski cały czas się zwiększała. Analitycy PIE informują, że:

„W 2020 r. mediana prędkości łącza stacjonarnego wzrosła z 31,6 Mbps do 47,5 Mbps, czyli o ponad 50 proc.”

powiaty według szybkości internetu 2019

powiaty według szybkości internetu 2020

Co więcej, nawet wdrożenie lockdownu, który spowodował chwilowy spadek prędkości pobierania w wielu powiatach, nie było w stanie odwrócić wspomnianego trendu. Jak widać na zamieszczonym wykresie, pod koniec 2020 roku znacznie więcej powiatów mogło się pochwalić Internetem, którego prędkość pobierania wynosiła ponad 40 Mbps, niż w 2019 roku. Liczba powiatów, w których prędkość łącza była szybsza od 70 Mbps w ciągu jednego roku wzrosła z 21 do 72.

Zobacz także: Polska z czwartym najbardziej przystępnym cenowo internetem na świecie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker