Uncategorized

Deweloper Evergrande planuje sprzedać aktywa warte 5 mld dolarów

Jak donosi Reuters, chiński deweloper Evergrande ma zamiar zebrać ponad 5 miliardów dolarów na spłatę części swojego zadłużenia. Planują oni sprzedać większościowy udział w swoim oddziale zajmującym się zarządzaniem nieruchomościami.

Początek problemów chińskiego dewelopera

Evergrande jest obecnie największym chińskim deweloperem. Działalność tej firmy obejmuje ponad 280 miast w Państwie Środka. Omawiane przedsiębiorstwo w ciągu ostatniego roku znalazło się w ogromnych problemach finansowych. 

Evergrande, aby stać się jedną z największych firm w Chinach, pożyczył ponad 300 mld USD (dla porównania dług publiczny Polski pod koniec 2019 roku wynosił ok. 274 mld USD). Spłatę tego ogromnego zadłużenia Evergrande utrudniły władze Komunistycznej Partii Chin. W zeszłym roku Pekin wprowadził nowe środki w celu ścisłego monitorowania i kontrolowania całkowitego poziomu zadłużenia głównych deweloperów. Od tamtego czasu firma zaczęła mieć ogromne problemy finansowe.

Zobacz także: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Sytuacja ta spowodowała, że w ostatnich miesiącach coraz więcej inwestorów zaczęło przewidywać, że Evergrande stanie się niewypłacalne. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ceny akcji i obligacji omawianej firmy od maja 2020 roku do września 2021 roku spadły prawie 80%. 

ceny akcji i obligacji Evergrande

Deweloper Evergrande zamierza sprzedać aktywa, aby wyjść z kłopotów finansowych

Przekonanie inwestorów o tym, że Evergrande w najbliższej przyszłości zbankrutuje, umocnił fakt, iż deweloper dwa tygodnie temu nie spłacił ponad 83,5 mln dolarów odsetek od zagranicznych obligacji. Co więcej, w ostatnią środę Evergrande znowu nie wywiązało się ze swoich finansowych zobowiązań i nie przelało na konta zagranicznych wierzycieli 47,5 mln dolarów. 

Jak informuje Reuters, aby wyjść z kłopotów finansowych Evergrande, postanowił sprzedać większościowy udział w swoim oddziale zajmującym się zarządzania nieruchomościami. Analitycy twierdzą, że planowana przez chińskiego dewelopera sprzedaż oddziału firmy wskazuje na to, że Evergrande nadal stara się spłacić swoje zobowiązania. Gary Ng, starszy ekonomista w Natixis w rozmowie z portalem Reuters stwierdził, że:

Jest to zdecydowanie pozytywny ruch w kierunku rozwiązania kryzysu płynnościowego Evergrande i oczekujemy, że pojawi się takich więcej.

Czy inni deweloperzy podzielą los Evergrande?

Z drugiej strony eksperci podkreślają, że opisywane działanie może doprowadzić do wybuchu kryzysu ekonomicznego w Chinach. Gdyby Evergrande zaczął wyprzedawać na masową skalę swoje nieruchomości po cenach niższych od rynkowych. Ceny budynków w całych Chinach spadłby, drastycznie zmniejszając rentowność wielu deweloperów. Warto zaznaczyć, że obecnie wielu z nich ma problemy finansowe. 

Jednym z takowych jest choćby Fantasia Holdings. W ostatni poniedziałek przedstawiciele tego przedsiębiorstwa poinformowali swoich pożyczkodawców, że nie dotrzymają terminu spłaty obligacji o wartości 206 milionów dolarów. Co prawda deweloper ten jest, jak na chińskie standardy, stosunkowo mały (jego wartość rynkowa wynosi 415 mln dolarów). Jednak niedotrzymywanie przez tę firmę terminów daje powody do obaw o stan chińskiego sektora budowlanego.

Zobacz także: Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wpływa na ceny stali

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker