Polska

Pakietowe wykupywanie mieszkań uderza w polski rynek. Co na to rząd?

Pakietowe wykupywanie mieszkań w coraz większym stopniu dotyka Polskie miasta, w szczególności Warszawę. Rząd zapewnia, że podejmie działania, aby nie doszło do sytuacji, którą można zaobserwować aktualnie w Berlinie. 

  • Pakietowe wykupywanie mieszkań jest coraz powszechniejsze w Warszawie i innych polskich miastach
  • Ceny nieruchomości rosną w zastrzającym tempie, również ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych
  • Piotr Uściński proponuje zmiany w prawie budowlanym

Sytuacja w Berlinie wymyka się spod kontroli

Fundusze takie jak Deutsche Wohnen SE czy Vonovia SE posiadają nawet 100 tys. mieszkań w niemieckiej stolicy. Euronews podaje, że w przeciągu ostatnich trzech dekad, fundusze wykupiły w samym Berlinie ponad 200 tys. mieszkań, co wywindowało ceny nieruchomości, czyniąc miasto drogim miejscem do życia. Więcej o rynku nieruchomości w stolicy Niemiec pisaliśmy kilka tygodni temu. 

Zobacz także: Berlin wykupi kilka tysięcy mieszkań, by uczynić życie w stolicy tańszym

Pakietowe wykupywanie mieszkań również w Polsce?

Pakietowe wykupywanie mieszkań dotarło do Polski. W zeszłym tygodniu sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński został zapytany o norweski fundusz inwestycyjny, który wykupił kilka miesięcy temu w stolicy ponad tysiąc mieszkań. Apartamenty na Bemowie i Służewcu kupiono za rekordową kwotę 100 mln euro w celu budowania banku mieszkań pod wynajem. W odpowiedzi powiedział:

Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin. Zastanawiamy się, jak to rozwiązać. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapobiec tego typu problemom, jakie teraz są w Berlinie. 

Nie da się ukryć, że dynamiczny wzrost cen mieszkań uniemożliwia zakup własnego lokum setkom polskich rodzin. Trend wzrostowy na rynku nieruchomości utrzymuje się od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, że wkrótce stan rzeczy się zmieni. Sytuację pogarsza również wzrost cen materiałów budowlanych, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach oferowanych przez deweloperów. 

Zagraniczne fundusze dysponują ogromnymi środkami finansowymi, dlatego często wykupują nawet całe osiedla. Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdza, że intensywnie pracuje nad nowymi przepisami, które zminimalizują to zjawisko. Bardziej prawdopodobne jednak jest ograniczenie liczby mieszkań, które może kupić jedna firma, aniżeli całkowity zakaz pakietowego wykupywania lokali mieszkalnych. Próba podjęcia działań regulacyjnych daje nadzieję na unormowanie rynku, jednak niewiadomo, kiedy zmiany zostaną wprowadzone. 

Zobacz także: Jak naprawić polski rynek mieszkaniowy?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker