USA

Ogrom Amerykanów ma odłożony milion na emeryturę

Na amerykański system emerytalny składają się dwa filary — prywatny oraz państwowy. Obywatele USA coraz częściej myślą o indywidualnym zabezpieczeniu swojej przyszłości, czemu mają służyć inwestycje. Dzięki nim jeszcze nigdy tylu Amerykanów nie miało odłożonego miliona na emeryturę.

Jeszcze nigdy tylu Amerykanów nie miało odłożonego miliona na emeryturę

Zgodnie z danymi na 2018 rok, w USA mieszkało 327 milionów osób, z czego 67 milionów pobierało emeryturę państwową. Średnia emerytura wynosiła wówczas 1400 dolarów. Aktywa emerytalne w ramach prywatnych programów odpowiadają w USA za prawie 135% PKB, w Polsce jest to zaledwie 9,3% PKB Według danych Fidelity Investments liczba kont z siedmiocyfrowymi saldami przeznaczonymi na emeryturę wzrosła w ostatnim roku o 74,5%. To sprawia, że obecnie więcej Amerykanów ma na koncie emerytalnym milion dolarów lub więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Trudno jednak oszacować liczbę osób, gdyż jeden inwestor może dysponować kilkoma kontami. Jednak dane dotyczące emerytur nie świadczą o oszczędności Amerykanów, ale o ich przedsiębiorczości. Konta wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent, ze względu na zwyżki na giełdzie w czasie pandemii. Bessa na początku 2020 roku trwała zaledwie 33 dni. 

Zobacz także: Emerytura dla wdów i wdowców — nowy pomysł opozycji

Dywersyfikacja aktywów kluczem do sukcesu

Jak wspomniał Paul Brandus w artykule, który okazał się na MarketWatch, kluczem do sukcesu inwestycyjnego jest dywersyfikacja aktywów, która minimalizuje ryzyko. Nigdy nie powinno się lokować wszystkich swoich środków w jednym miejscu, szczególnie jeśli sytuacja związana jest z oszczędnościami emerytalnymi. Dodatkowo korzystanie z usług dobrego doradcy inwestycyjnego sprawia, że inwestowanie jest bardziej efektywne. 

Rzeczywistość amerykańskich emerytów nie jest kolorowa. Aby zapewnić sobie godną emeryturę, należy samemu zadbać o środki finansowe. Zgodnie z zasadami emerytalnymi, świadczenia są naliczane na podstawie 35 lat, kiedy zarabiało się najwięcej. Wiek emerytalny może wynosić od 65 do 67 lat. Istnieje możliwość przejścia na emeryturę w wieku 62 lat, lecz wtedy wypłacane jest zaledwie 70% pełnej kwoty.

Zobacz także: Miliony Amerykanów nie może sobie pozwolić na przejście na emeryturę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker