Uncategorized

1% najbogatszych Amerykanów ma więcej majątku niż klasa średnia

Jak informuje portal Bloomberg, po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych cała amerykańska klasa średnia posiadała mniej majątku niż 1% najbogatszych Amerykanów. W czerwcu bieżącego roku w rękach tych pierwszych było zakumulowane 26,6% łącznego bogactwa USA, a w rękach tych drugich 27%.  

Klasa średnia biednieje

Ekonomiści definiują klasę średnią, jako grupę znajdująca się pomiędzy 20 i 80 centylem dochodowym. Aby się w niej znaleźć w Stanach Zjednoczonych, trzeba zarabiać więcej niż 27 000, a mniej niż 141 000 dolarów rocznie. W USA rodzin należących do tej klasy jest aż 77,5 milinów. 

Grupa ta w okresie pandemii zbiedniała. Nie dość, że wiele jej członków zostało zwolnionych z pracy, to jeszcze przez bańkę na rynku nieruchomości musieli oni płacić wyższe czynsze. Jak informuje Bloomberg, pandemia wygenerowała boom na amerykańskim rynku mieszkaniowym i doprowadziła do gwałtownego wzrostu czynszów.

Osoby, które podpisały nowe umowy najmu w lipcu bieżącego roku, zapłaciły średnio o 17% więcej niż poprzedni najemca. Opisywany wzrost cen najmu był najwyższym w całej historii Stanów Zjednoczonych. Wpłynął on na to, że większość amerykańskiego społeczeństwa podczas pandemii musiała przekazywać większa część swojego dochodu właścicielom nieruchomości. Co warto zaznaczyć, właścicieli ci często należą do najbogatszego 1% amerykańskiego społeczeństwa. 

Zobacz także: Nierówności majątkowe w Niemczech da się znacząco zmniejszyć

Gdy klasa średnia biedniała, 1% najbogatszych Amerykanów się bogacił

To właśnie oni zyskali najwięcej na pandemii. Według najnowszego zestawienia magazynu Forbes, czterystu najbogatszych Amerykanów dodało do swojego majątku 4,5 biliona dolarów, co stanowi wzrost o 40%. 

Jednak błędne byłoby myślenie, że jedynie podczas pandemii bogaci się bogacili, a klasa średnia biedniała. W ciągu ostatnich 30 lat, 10 procent amerykańskiego bogactwa przesunęło się do 20% najlepiej zarabiających. Jak pokazują dane FED, obecnie to oni posiadają aż 70% amerykańskiego majątku.

majątek klasy średniej

 

Co warto zaznaczyć, najwięcej amerykańskiego bogactwa przechwycił jeden procent najlepiej zarabiających. Jeszcze w 1989 roku w ich rękach zakumulowane było ok. 17% amerykańskiego majątku. Jak widać na zamieszczonym wykresie, od tamtego czasu byli oni z każdym rokiem coraz bogatsi. W 2021 roku posiadali oni już 27% amerykańskiego majątku. W tym samym okresie, gdy najbogatszy procent szybko się bogacił, amerykańska klasa średnia biedniała. W ciągu ostatnich 3 dekad majątek przez nich posiadany spadł o prawie 10 punktów procentowych. 

Zobacz także: Nierówności są zagrożeniem dla kapitalizmu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker