Uncategorized

Nagrody Nobla z ekonomii w 2021 roku zostały przyznane!

Nagrody Nobla z ekonomii w 2021 roku zostały przyznane. Laureatami zostali David Card za empiryczny wkład w ekonomię pracy oraz Joshua Angrist i Guido Imbens za ich metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych.

Nagrody Nobla z ekonomii w 2021 roku zostały przyznane

David Card jest Kanadyjczykiem wykładającym na Uniwersytecie Kalifornijskim. Joshua Angrist jest Amerykaninem wykładającym na Massachusetts Institute of Technology (MIT), a Guido Imbens jest Holendrem pracującym na Uniwersytecie Stanforda.

Jest to 53 Nagroda Nobla, która jest przyznawana od 1969 roku. Spośród tych 53 nagród tylko 25 z nich trafiło do pojedynczego laureata. Pozostałe trafiały do więcej niż jednej osoby. 20 z nich została podzielona pomiędzy dwóch laureatów, natomiast 8 z nich pomiędzy trzech laureatów. W sumie ekonomicznego Nobla otrzymało 89 osób.

Dotychczas nagrodę zdobyły tylko dwie kobiety – Elinor Ostrom w 2009 roku oraz Esther Duflo w 2019 roku. Jednocześnie Duflo była najmłodszą osobą w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla. W dniu ogłoszenia miała 46 lat. Co ciekawe, najstarszym laureatem był Leonid Hurwicz, który Nobla dostał w wieku 90 lat.

Zobacz także: Nobliści udowodnili, że płaca minimalna nie powoduje bezrobocia!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker