Polska

PKB Polski urośnie w dwa lata o 10,5%. Bezrobocie najniższe w UE

Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Polski urośnie w latach 2021-22 o 10,5%.

Realny PKB Polski urośnie ponad 5%

Jak wynika z najnowszego, październikowego wydania World Economic Outlook autorstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polskie prognozy wzrostu są bardzo stabilne. Ekonomiści z MFW spodziewają się, że zarówno w tym jak i przyszłym roku, realny PKB Polski urośnie ponad 5%.

To będzie czynić nas jednym z najszybciej rozwijających się krajów Europy. Szybszy wzrost zanotuje jedynie kilka krajów. Wśród członków UE będą to kolejno: Irlandia, Estonia, Luksemburg, Litwa i Rumunia. Państwa te łączy bardzo silny sektor IT, który w czasie pandemii rósł jeszcze szybciej. Warto tutaj zaznaczyć, że Irlandia swój wzrost będzie zawdzięczać faktowi, że swoje europejskie siedziby na wyspie świętego Patryka ma wiele korporacji. Jest to związane z bardzo przyjaznym systemem podatkowym. Jest on więc w dużej mierze fikcyjny i nie przekłada się bezpośrednio na wzrost bogactwa Irlandczyków.

 

 

Najniższe bezrobocie w UE

Na plus zaskakuje także stopa bezrobocia. Eksperci MFW szacują, że w 2021 roku wyniesie ona w Polsce 3,5%, aby w 2022 spaść do poziomu 3,2%. Będzie to czynić nasz kraj, obok Czech, państwem z najniższym bezrobociem w całej UE. W Europie niższe wskaźniki zanotuje jedynie Andora i Szwajcaria. Warto jednak zauważyć, że w przypadku naszego południowego sąsiada będzie to oznaczać wzrost o 0,7 p.p. względem roku 2020, a u nas powróci ono do tych samych wartości co w zeszłym roku.

Warto zaznaczyć, że prognozy dotyczą bezrobocia BAEL, które mierzone jest przy pomocy anonimowych ankiet. W Polsce można mówić o dwóch różnych stopach bezrobocia. Obok BAEL pojawia się także bezrobocie rejestrowane, które określa się na podstawie danych z Urzędów Pracy. Jest ono zwykle o kilka procent wyższe. Dzieje się tak, ponieważ nie uwzględnia ono zatrudniania na czarno oraz bierze pod uwagę osoby, które rejestrują się jako bezrobotni jedynie w celu uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaskakująco niska inflacja

Chyba najbardziej zadziwia prognozowany poziom inflacji. Ekonomiści z MFW twierdzą, że wyniesie ona w Polsce w tym roku 4,4%, a w 2022 spadnie do 3,3%. Tymczasem we wrześniu wyniosła ona 5,8%, a wszelkie prognozy wskazują na dalszy wzrost tego wskaźnika (przynajmniej do początku roku 2022, kiedy dynamika cen może zbliżyć się do 7% r/r). Zakładanie tak niskiej inflacji jest więc dość sporym zaskoczeniem. Mimo to będzie ona zaraz po węgierskiej (4,5%) najwyższa w całej Unii.

Zobacz także: Bank Światowy podwyższa prognozy wzrostu PKB dla Polski

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker