Komentarze I Analizy

Publiczny system ochrony zdrowia jest inwestycją, a nie kosztem

Publiczny system ochrony zdrowia jest długoterminową inwestycją, która zwraca się z nawiązką. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w USA.

Medicaid w dłuższej perspektywie przyniosło spore korzyści

Medicaid to publiczny program pomocowy w USA dla osób i rodzin, które nie stać by zapłacić na opiekę zdrowotną. Zapewnia on ubezpieczenie zdrowotne milionom najgorzej sytuowanych osób w Ameryce. W 2015 roku obejmował on 40 procent wszystkich dzieci, a jego koszt wyniósł około 90 miliardów dolarów. Pojawiają się jednak głosy, że koszty programu są zbyt wysokie.

Jak jednak można przeczytać w artykule opublikowanym w American Economic Review, który napisał Andrew Goodman-Bacon, włączenie dzieci do Medicaid w dłuższej perspektywie przyniosło większe korzyści niż wyniosły koszty finansowania programu.

Zobacz także: Polska ma jeden z najbardziej niedofinansowanych systemów ochrony zdrowia w UE

Goodman-Bacon odkrył, że kwalifikowalność do Medicaid we wczesnym dzieciństwie zmniejszyła śmiertelność i niepełnosprawność oraz zwiększyła zatrudnienie nawet 50 lat później. W rezultacie małe dzieci w latach 60. i 70., które dorastały z Medicaid, stały się zdrowszymi dorosłymi, którzy płacili więcej podatków związanych z pracą i mniej korzystali z pomocy społecznej.

Publiczny system ochrony zdrowia pomógł mniejszościom

Szczególnie dużo na powszechnym ubezpieczeniu zyskały mniejszości mieszkające w USA. Z badań wynika, że uprawnienia z dzieciństwa przez dłuższy okres prowadziły do coraz większych szans na zatrudnienie w późniejszym okresie życia. Im dłużej dane dziecko było objęte Medicaid, tym mniej w przyszłości polegało na pomocy społecznej, a jednocześnie miało większe szanse na zatrudnienie. Jednocześnie powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejszyło prawdopodobieństwo pobierania renty inwalidzkiej.

Ogólnie rzecz biorąc, objęcie dzieci Medicaid dodało w sumie 10 milionów tzw. jakościowych lat życia. Jest to miara jakości i długości przeżytego życia dla kohort urodzonych w latach 1955-1975. Objęcie tych osób Medicaid pozwoliło zmniejszyć koszty wypłacania rent inwalidzkich oraz zasiłków socjalnych, jednocześnie zwiększając wpływy podatkowe. Finalnie zyski z wprowadzenia Medicaid dla tych osób były dwukrotnie wyższe niż koszty.

Zobacz także: System ochrony zdrowia w Singapurze nie taki piękny jak go malują

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker