Uncategorized

Wysoka gęstość zaludnienia obniża wskaźniki dzietności [BADANIE]

Jak informuje portal PsyPost, z najnowszego badania opublikowanego w American Psychologist wynika, że wysoka gęstość zaludnienia jest silnie skorelowana z niskimi wskaźnikami dzietności.  

Gęstość zaludnienia jest silnie skorelowana z płodnością

Amanda Rotella wykładowca na Uniwersytecie Kingston w Londynie wraz z grupką badaczy postanowiła sprawdzić, w jaki sposób wzrost gęstości zaludnienia wpływa na wskaźniki dzietności. Zaznaczyła ona, że zawsze interesowała się tym, jak ludzie konkurują ze sobą i jak czynniki środowiskowe wpływają na strategie konkurencyjne ludzi. Warto zaznaczyć, że Rotella i jej współpracownicy pracowali na bardzo obszernych danych. Przeanalizowali oni współczynniki gęstości i płodności w 174 krajach w latach 1950 – 2019.

Jak informuje PsyPost, w badaniu kontrolowano liczne zmienne. Wspomnieni naukowcy w swojej analizie wzięli pod uwagę czynniki społeczno-ekonomiczne, geograficzne, kulturowe, jak i te związane z rozpowszechnieniem się patogenów i antykoncepcji. Z analiz Roteilli wynika, że w 116 ze 174 zbadanych krajów, wzrostowi gęstości zaludnienia towarzyszył spadek dzietności. 

Badanie potwierdza teorię historii życia

Jak twierdzi Rotella, badanie to potwierdza tak zwaną teorię historii życia (ang. life history theory). W myśl niej w środowisku charakteryzującym się mniejszą śmiertelnością i wysoką gęstością zaludnienia, ludzie mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną poprzez inwestowanie większych zasobów w strategie długoterminowe, takie jak kontynuowanie edukacji. Ta wolniejsza strategia wymaga mniejszej liczby dzieci i większych inwestycji rodzicielskich na dziecko. Jak tłumaczy to sama Rotella:

„W bezpiecznych miejscach o dużej gęstości zaludnienia ludzie opóźniają reprodukcję oraz inwestują więcej czasu i zasobów w każde dziecko. Robią tak, ponieważ muszą rywalizować o pracę i dobrobyt w wysoce konkurencyjnym środowisku”.

Z tej samej teorii wynika, że surowsze środowiska (mniej stabilne i bardziej nieprzewidywalne) dostarczają mniej bodźców do inwestowania w strategie długoterminowe. Takie warunki faworyzują strategie krótkoterminowe, polegające na posiadaniu większej liczby dzieci i inwestowaniu mniejszych środków na jednego dziecko. Jak wyjaśnia to Rotella:

„W surowych środowiskach, gdzie istnieje wyższe ryzyko chorób i śmierci, gęstość zaludnienia nie wpływa tak bardzo na wskaźniki płodności (w porównaniu z bezpieczniejszymi środowiskami). Uważamy, że dzieje się tak dlatego, iż w gęstym i surowym środowisku ludzie rodzą dzieci w młodszym wieku i mają ich więcej, ponieważ opóźnianie reprodukcji jest bardziej ryzykowne”. 

Zobacz także: Demograficzna tragedia. W Europie gorzej tylko w Mołdawii i Portugalii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker