Uncategorized

Na świecie jest 8 wirusów ptasiej grypy groźniejszych od COVID-19!

Coraz więcej ekspertów przewiduje, że przemysłowa hodowla kurczaków doprowadzi do kolejnej pandemii, w której będą ginąć ludzie. Na świecie występuje obecnie osiem wirusów ptasiej grypy, z których każdy może okazać się groźniejszy od COVID-19. 

Przemysłowe fermy kurczaków siedliskami chorób

W grudniu zeszłego roku na gigantycznej fermie drobiu w Rosji padło 101 000 kurczaków, po czym stwierdzono, że przyczyną nagłej śmierci jest stosunkowo nowy szczep śmiertelnej ptasiej grypy, znany jako H5N8. W pośpiechu z fermy zabrano pozostałe 900 000 ptaków, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Jednak media żyją pandemią koronawirusa, pomijając drugą panującą obecnie na świecie epidemię. Zaobserwowany w pobliżu miasta Astrachań H5N8 jest tylko jednym szczepem, który w ostatnich latach uśmiercił tysiące stad kurcząt, kaczek i indyków w prawie 50 krajach i dotąd nie udało się go powstrzymać. Zeszłoroczny incydent w Rosji był niejako przełomem w badaniach nad wirusem ptasiej grypy, gdyż po przebadaniu pracowników fermy, stwierdzono, że choroba miała łagodny przebieg u pięciu kobiet i dwóch mężczyzn, a tym samym potwierdzono, że H5N8 przenosi się z ptaków na ludzi. 

Zobacz także: Brytyjczycy ograniczyli spożycie mięsa o 17% w ciągu dekady

Czy wirus ptasiej grypy jest niebezpieczny dla ludzi?

Strona rosyjska poinformowała WHO, a Anna Popowa, główny doradca konsumencki w Federacji Rosyjskiej, ostrzegła, że:

Przenoszenie wirusa H5N8 z człowieka na człowieka będzie wkrótce ewoluować i że należy natychmiast rozpocząć prace nad opracowaniem szczepionki.

Jednak WHO nie podjęło stanowczych kroków zmierzających do zminimalizowania zjawiska, gdyż było zajęte kwestią wirusa COVID-19. Obecnie na świecie jest osiem potwierdzonych i zgłoszonych wirusów ptasiej grypy, wszystkie są w stanie zabijać ludzi i są potencjalne trudniejsze do przejścia niż COVID-19. Ostatnio znowu stwierdzono zakażenia innym rodzajem wirusa ptasiej grypy (H5N6) w Chinach, z czego połowa zakażonych zmarła. WHO i chińscy wirusolodzy wezwali rządy do zwiększenia czujności: 

Prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się z człowieka na człowieka jest niskie, ale pilnie potrzebny jest szerszy nadzór geograficzny w dotkniętych obszarach Chin i obszarach pobliskich, aby lepiej zrozumieć ryzyko i niedawny wzrost rozprzestrzeniania się na ludzi.

Sytuacja jest na tyle poważna, że na początku października chińskie Centrum Kontroli Chorób zidentyfikowało kilka mutacji w dwóch niedawnych przypadkach H5N6. Branża drobiarska, która przynosi ok. 177 miliardów euro zysku, jest jedną z najbardziej dochodowych przemysłów spożywczych. Z tego względu rządy i hodowcy o rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy obwiniają dzikie ptaki, aby uniknąć strat finansowych. Jednak Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia twierdzi, że:

Wirusy ptasiej grypy ewoluują w dużą, zróżnicowaną pulę genów wirusów. Patogen może przekształcić się w wysoce zjadliwy czynnik chorobotwórczy; w monokulturach obejmujących masową hodowlę genetycznie identycznych zwierząt, które są wybierane do wysokiej konwersji paszy, pojawiający się hiperwirulentny patogen szybko rozprzestrzeni się w stadzie.

 Sam Sheppard, biolog z Bath University potwierdza, że:

Nadużywanie antybiotyków, przeludnienie i podobieństwo genetyczne między zwierzętami stwarzają idealne warunki dla wielu bakterii, wirusów i innych patogenów do łączenia się, mutowania, rozprzestrzeniania się, a następnie przenikania do ludzi.

Badania przeprowadzone przez wirusologa, który monitoruje zmiany genetyczne u pospolitych bakterii, takich jak Campylobacter rozpowszechnionych wskutek masowej produkcji bydła, świń i drobiu, udowodniły, że są one odporne na antybiotyki, wskutek stosowania pasz i lekarstw na masową skalę. 

Wirus ptasiej grypy może wkrótce okazać się dużo bardziej niebezpieczny od COVID-19. Świat zajęty pandemią nie dostrzega kolejnych zagrożeń, które należy minimalizować, póki wirus nie zaczął zabijać w skali podobnej do pandemii z 2020 roku. Eksperci dowodzą, że problem tkwi nie w dzikich ptakach, lecz w przemysłowych fermach drobiu, które należy objąć specjalną kontrolą. 

Zobacz także: Ile jesteś w stanie zapłacić, żeby się nie zaszczepić? O czarnym rynku certyfikatów covidowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker