USA

Najbogatsze 10% mieszkańców USA posiada 89% amerykańskich akcji

Według najnowszych danych FED najbogatsze 10% mieszkańców USA posiada aż 89% wszystkich amerykańskich akcji.

Najbogatsze 10% mieszkańców USA posiada aż 89% wszystkich akcji

Jak możemy dowiedzieć się z najnowszych danych Rezerwy Federalnej USA, najbogatsze 10% Amerykanów jest w posiadaniu aż 89% wszystkich amerykańskich akcji będących w rękach gospodarstw domowych. To bardzo niepokojąca wiadomość w obliczu rosnących nierówności majątkowych w Ameryce.

Górny 1% zyskał podczas pandemii COVID-19 ponad 6,5 bln dolarów w akcjach przedsiębiorstw i majątku funduszy inwestycyjnych. Dla porównania najbiedniejsze 90% zyskało jedynie 1,2 bln dolarów. Udział akcji posiadanych indywidualnie w rękach najbogatszych osiągnął w czasie pandemii rekordowy poziom.

Pandemia nierówności

W czasie gdy bezrobocie wystrzeliło, a Amerykańskie pensje zaczęły spadać, giełda rosła, bijąc kolejne rekordy. Jej wartość prawie podwoiła się od spadku w marcu 2020 r. i wzrosła o blisko 40% od stycznia 2020 r. Była głównym źródłem wzrostu bogactwa w USA, a co za tym idzie — źródłem narastających nierówności. Majątek 1% najbogatszych osób przekracza obecnie 32% łącznego majątku Amerykanów, co według danych FED jest rekordem. Większość wzrostu z ostatniego 1,5 roku pochodziło właśnie z akcji.

Jednocześnie, obok informacji o nowych rekordach amerykańskiej giełdy, dochodziły do nas takie wiadomości jak ta, że 15 mln lokatorów zalega już 20 mld dolarów. Przeprowadzone latem badanie Household Pulse Survey wykazało, że 3,6 mln osób obawia się eksmisji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Sondaże instytutu Gallupa mówią o tym, że co piątego Amerykanina nie stać na opiekę zdrowotną. Tymczasem kapitalizacja i zyski największych amerykańskich korporacji nadal rosną.

Zobacz też: 1% najbogatszych Amerykanów ma więcej majątku niż klasa średnia w USA

Rosnąca koncentracja bogactwa następuje pomimo tego, że miliony nowych inwestorów wchodzą na giełdę po raz pierwszy w życiu właśnie podczas pandemii, prowadząc do tego, co nazwano „demokratyzacją” giełdy. Robinhood dodał ponad 10 milionów nowych kont w ciągu ostatnich dwóch lat, a obecnie ma ponad 22 miliony. Choć liczba nowych inwestorów może być duża, to należy pamiętać, że średnia wielkość konta w Robinhood wynosi około 4500 USD. Przy wzrostach akcji bogaci będą więc nadal uciekać reszcie społeczeństwa.

Ponadto wielu nowych inwestorów ma bardziej mentalność handlową – kupuje i sprzedaje akcje szybko, z dźwignią, w nadziei na szybkie zyski. Chociaż strategia może przenieść duże korzyści, to wielu z nich może odnotować niższe zwroty niż inwestorzy, którzy po prostu kupują i trzymają przez długi okres. Według FED najbogatsze 10% odnotowało między styczniem 2020 r. a czerwcem 2021 r., wzrost wartości ich akcji o 43%. Tymczasem dla pozostałych 90% było to jedynie 33%.

Zobacz też: Ewolucja nierówności majątkowych w Europie i Stanach Zjednoczonych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker