Polska

Polacy spędzają na płaceniu podatków najwięcej czasu w OECD

Polacy spędzają na płaceniu podatków najwięcej czasu w OECD. Na samo uregulowanie podatków konsumpcyjnych polscy przedsiębiorcy przeznaczają dwa tygodnie rocznie.

W tegorocznej edycji International Tax Compertitiveness Index, rankingu najlepszych systemów podatkowych, Polska znalazła się dopiero na 36 z 37 miejsc. Lepiej oceniono nawet Francję czy Danię, które posiadają najwyższe podatki na całym świecie. Wśród głównych powodów tak niskiej pozycji naszego kraju należy wymienić przede wszystkim bardzo skomplikowany system podatkowy w naszym kraju.

Ile czasu Polacy spędzają na płaceniu podatków?

Jednym z najbardziej skomplikowanych podatków w naszych kraju jest VAT. Podstawowa stawka wynosi obecnie 23%. Jest jednak od niej kilkadziesiąt wyjątków. Niektóre są na tyle niejasne, że nawet doradcy podatkowi nie wiedzą jaką stawkę powinna zapłacić firma.

Ten skomplikowany system powoduje, że Polscy przedsiębiorcy spędzają na płaceniu podatków wiele godzin miesięcznie. Według danych organizacji Tax Foundation średni czas spędzany na płaceniu samych podatków konsumpcyjnych wynosi w naszym kraju aż 172 godziny. To ponad tydzień. W Niemczech i na Litwie to tylko 43 godziny. W Irlandii zajmuje to 29 godzin. Jeszcze lepiej jest w Estonii, gdzie to jedynie 14 godzin. Najlepiej jest w Szwajcarii. W tym alpejskim kraju średni czas wynosi 8 godzin. Czyli ponad 20 razy więcej mniej niż w Polsce.

Ile godzin rocznie potrzebuje polski przedsiębiorca na zapłacenie podatków konsumpcyjnych?

Zobacz też: Tax Foundation: polski system podatkowy drugim najgorszym w OECD

Podatki w Polsce są zbyt skomplikowane

Nie jest to zresztą pierwszy raz kiedy zwraca się uwagę na skomplikowanie polskiego prawa podatkowego. Komentował to już Bank Światowy w swoich raportach Doing Business. Polska pod względem czasu spędzanego na czynności związane z płaceniem podatku jest krajem Trzeciego Świata. I nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Pod względem czasu spędzanego na płacenie podatków zajmujemy 29. pozycję od końca. Wyprzeda nas aż 171 państw na świecie. Aby pokazać, w jak doborowym gronie stawia nas ta statystyka, pozwolę sobie wymienić kraje, gdzie zajmuje to dłużej. Najgorzej na świecie mają przedsiębiorcy w Brazylii, Boliwii i Wenezueli. Następne miejsca zajmują kolejno: Libia, Czad, Ekwador, Gabon, Kamerun, Gwinea Równikowa, Republika Środkowoafrykańska, Bułgaria, Bangladesz, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Bośnia i Hercegowina, Panama, Gwinea, Malediwy, Wietnam, Paragwaj, Nepal, Egipt, Laos, Kongo, Nigeria, Sierra Leone i Syria. Jak widać, gorsze wyniki osiągają od nas głównie bardzo słabo rozwinięte państwa.

W 2019 na płaceniu wszystkich podatków przedsiębiorcy spędzili w Polsce średnio 334 godzin. To dwa tygodnie. To najgorszy wynik wśród rozwiniętych gospodarek. Liderom zajmuje to nawet 6 razy mniej. W Szwajcarii to tylko 63 godziny. Jeszcze mniej, bo 55 godzin, to czas potrzebny na zapłacenie podatków w Luksemburgu. Liderem OECD jest Estonia, gdzie to jedynie 50 godzin. Na całym świecie mniej zajmuje to tylko w Liechtensteinie (49 godz.), Katarze (41 godz.), Hong kongu (34,5 godz.) i Bahrajnie (22,5 godz.).

Liczba godzin spędzana na płaceniu podatków w krajach OECD

Co ciekawe, czas potrzebny na zapłacenie podatków od 15 lat systematycznie malał. Spadł on nawet w 2017 roku do poziomu ok. 250 godzin. Niestety wskutek zmian w prawie podatkowym, w 2018 roku zanotowaliśmy solidny wzrost, przerywając tym samym serię spadków. Za słaby wynik polski w tym zestawieniu odpowiedzialny jest w dużej mierze obecny rząd.

Ile godzin rocznie potrzebuje polski przedsiębiorca na zapłacenie podatków?

Czy podatki w Polsce są wysokie?

Skomplikowanie systemu podatkowego w Polsce jest jednym z głównych problemów gospodarczych naszego kraju. Jednak wbrew powszechnej opinii, podatki w naszym kraju nie są wysokie. Patrząc z perspektywy UE, plasujemy się poniżej unijnej średniej. Porównując nas do innych państw członkowskich OECD, nasz wynik jest minimalnie wyższy od średniej. Twierdzenie, że podatki w Polsce należą do relatywnie wysokich na tle Europy, jest nieprawdą.

Wysokość podatków w OECD. Podatki jako % PKB

Zobacz także: Podatki w Polsce są najwyższe od 24 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker