Uncategorized

Indie stoją w obliczu poważnego kryzysu energetycznego

Jak informuje portal The Guardian, Indie stoją w obliczu poważnego kryzysu energetycznego. Zapasy węgla w tamtejszych elektrowniach spadły do niespotykanie niskiego poziomu, a niektóre indyjskie stany wprowadziły planowe przerwy w dostawach prądu. 

Wzrost cen węgla

Jak donosi The Guardian, indyjscy producenci energii postanowili wykorzystać hossę na globalnym rynku węgla i zaczęli sprzedawać swoje zapasy tego surowca zagranicy. Liczyli oni, że kolejna fala Covid osłabi krajowy popyt na opisywane dobro. Jednak pomylili się oni w swoich przewidywaniach. Vibhuti Garg, główny ekonomista Indii w Instytucie Ekonomii Energii i Analiz Finansowych stwierdził, że

„Producenci energii grali bezpiecznie, myśląc, że istnieje duża szansa na kolejną falę Covid, która uderzy o tej porze roku i stłumi popyt. Z tego powodu nie zrobili oni wystarczająco dużo, aby zgromadzić odpowiednie zapasy węgla”.

Jednak nie tylko błędne przewidywania wspomnianych producentów przyczyniły się do obecnego kryzysu energetycznego w Indiach. Według indyjskiego rządu tegoroczne obfite deszcze monsunowe miały bardzo negatywny wpływ na przemysł węglowy. Doprowadziły one do wielu powodzi i utrudniły one wysyłkę węgla z kopalń. Do tego sytuacja na rynkach międzynarodowych utrudniła Hindusom uzupełnienie brakujących zapasów węgla importem. Warto zaznaczyć, że w tym roku miał miejsce ponad 3-krotny wzrost cen na rynku węgla. 

Zobacz także: Wysokie ceny gazu sprawiają, że USA zwiększa zużycie węgla

Indie stoją w obliczu kryzysu energetycznego, a tamtejszy rząd chce zwiększyć produkcje węgla

Z danych indyjskiego Central Electricity Authority wynika, że prawie 80% elektrowni węglowych w kraju znajduje się w stanie krytycznym. Oznacza to, że ich zapasy mogą się zupełnie wyczerpać w ciągu mniej niż pięciu dni. Opisywana sytuacja skłoniła włodarzy wielu indyjskich stanów do wdrożenia planowanych przerw w dostawach prądu. W niektórych z nich wspomniane przerwy trwają nawet 14 godzin. Z kolei w najbogatszym indyjskim stanie Maharasztra zamknięto kilka elektrowni z powodu zbyt małej ilości węgla.

Wielu ekspertów zaczęło się obawiać, że niedobory zostaną wykorzystane do uzasadnienia zwiększenia produkcji węgla w Indiach. Niektóre władze stanowe już teraz wywierają nacisk na przyspieszenie wydawania zezwoleń na budowę nowych kopalni węgla na obszarach chronionych. Warto zaznaczyć, że obecnie Indie czynnie przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Aktualnie energia uzyskiwana ze spalania węgla zaspokaja aż 70% indyjskiego zapotrzebowania energetycznego

Według wielu specjalistów budowanie nowych kopalni węglowych jest zwykłą stratą pieniędzy. Według nich indyjski rząd powinien wydawać środki przede wszystkim na inwestycje w energię odnawialną. Jak zaznaczył Garg:

Myślę, że rząd wykorzystuje obecną sytuację jako okazję do zwiększenia wydobycia węgla. Powinniśmy jednak unikać inwestowania pieniędzy w aktywa, które utkną w martwym punkcie […] Wytwarzanie energii z węgla jest drogie, a ceny będą dalej rosły. Z kolei wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych jest tanie i ceny prawdopodobnie będą dalej spadać.

Zobacz także: Ceny energii elektrycznej w Hiszpanii osiągnęły historyczne wartości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker