Uncategorized

Putin ma zamiar dać milion rubli za urodzenie dziecka!

Dalekowschodni Okręg Federalny to jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji. Region ten jest wysunięty najbardziej na wschód i stanowi 40,6% powierzchni kraju. Ze względu na warunki klimatyczne i gospodarcze, Daleki Wschód Rosji nie jest gęsto zaludniony, co ma się wkrótce zmienić. Otóż Putin ma zamiar dać milion rubli za urodzenie dziecka!

Władimir Putin ma zamiar przekazać matkom milion rubli

Władimir Putin zaproponował jednorazowe świadczenie w wysokości miliona rubli (ok. 55512,91 zł) za urodzenie trzeciego i każdego kolejnego dziecka. Jest jednak jeden warunek: pieniądze będzie można wydać tylko na mieszkanie na terenie Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, gdzie urodzone dziecko zostanie zarejestrowane. Decyzja wynika z opracowanego w sierpniu modelu osadnictwa Dalekiego Wschodu, który zakłada zwiększenie jego populacji o 2 mln, do ponad 10 milionów ludzi. Aleksiej Czekunkow, szef Ministerstwa Rozwoju Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, powiedział:

Na horyzoncie 15 lat jest szansa na przyciągnięcie milionów ludzi, ale wtedy trzeba będzie wybudować ponad 60 milionów metrów kwadratowych nieruchomości mieszkalnych i stworzyć nowe środowisko do życia. Dziś w regionie powstaje tylko 2,5 miliona metrów kwadratowych nowych mieszkań rocznie, dlatego należy zastosować dostępne rozwiązania zachęcające do osiedlania się w miastach Dalekowschodniego Okręgu Federalnego.

Zobacz także: Putin zręcznie wykorzystuje kryzys energetyczny w Europie

Strategiczna decyzja demograficzna

Oprócz wysokich, jak na warunki rosyjskie, świadczeń socjalnych, w regionie poprawie mają ulec świadczenia zdrowotne. Dotychczas na terenie Dalekowschodniego Okręgu Federalnego nie działało wiele zakładów produkcyjnych, jednak wkrótce ma się to zmienić. Prezydent polecił ocenić rentowność produkcji nafty, benzyny i oleju napędowego na Sachalinie. Decyzja dotycząca świadczeń socjalnych wynika z narodowego programu rozwoju Dalekiego Wschodu. Premier Michaił Miszustin tak powiedział o jego założeniach:

Głównymi celami programu są przyspieszenie rozwoju gospodarki regionu, poprawa sytuacji demograficznej, zatrzymanie odpływu migracyjnego oraz poprawa jakości życia ludzi na Dalekim Wschodzie.

Niegdyś zapomniany region, staje się oczkiem w głowie rządu. Kreml obawia się inwazji chińskiej, nie tyle militarnej, ile gospodarczej. Z tego względu chce rozwinąć gospodarkę Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Świadczenia mają zatrzymać odpływ ludności, która szuka zatrudnienia na zachodzie kraju. Do 2035 roku rząd ma utworzyć tam ponad 450 tys. nowych miejsc pracy. Co więcej, Rosja przebuduje 40  lotnisk, aby ułatwić komunikację z regionem. Ponadto każde gospodarstwo ma mieć stabilne łącze internetowe, a w każdym z 11 regionów Dalekowschodniego Okręgu Federalnego mają powstać nowe klastry turystyczne. 

Zobacz także: Rosyjska gospodarka zmaga się z ogromnym niedoborem siły roboczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker