Uncategorized

W ChRL jest 65 mln pustych mieszkań. Dlaczego nikt w nich nie mieszka?

W Chinach jest ogrom pustych mieszkań

Temat opuszczonych miast był poruszany przed laty w kilku dokumentach, m.in. serii „60 Minutes” autorstwa CBS w 2013 roku. Jednak z uwagi na problemy chińskiego dewelopera Evergrande temat znów powraca. Miasta-widma stanowią świadectwo uzależnienia Chin od nieruchomości jako siły napędowej wzrostu gospodarczego. Chińczycy wierzą, że mieszkanie jest dobrą inwestycją, jednak rzeczywistość przeczy temu przekonaniu. Najbardziej znanym „miastem duchów” jest Ordos New Town, znane również jako Kangbashi, w regionie Mongolii Wewnętrznej. Według planów zagospodarowania, na początku XXI wieku miasto miało pomieścić milion mieszkańców, jednak później liczbę tę zmniejszono do 300 tysięcy. Do 2016 roku w mieście mieszkało jedynie 100 tysięcy osób, które przeprowadziły się z uwagi na przeniesienie do Kangbashi renomowanych szkół. 

Zdjęcie 1. Miasto Kangbashi, w regionie Mongolii Wewnętrznej.

aa99b57b0d09f4eeef63cf1a9c3ad4d4.jpg

Źródło: Pinterest via Messynessychic.com

Dlaczego nikt tam nie mieszka?

Należy zaznaczyć, że miasta-widma nie są zniszczone lub porzucone. W wielu miejscach znajduje się szereg wieżowców, które są w dobrym stanie, lecz są po prostu puste. To budowle, które zostały zakupione w celach inwestycyjnych i są dowodem na niedostosowanie podaży do popytu. Każdego roku w Chinach buduje się ok. 15 milionów nowych domów lub mieszkań, czyli pięć razy więcej niż na rynkach amerykańskim i europejskim razem wziętych. Rząd chiński naciska na rozwój i zwiększa podaż, jednak tempo urbanizacji jest zbyt wolne. W chińskich wskaźnikach urbanizacji jest wiele błędów, które przyczyniają się do obecnej sytuacji. Przykładowo, gdy dany obszar zostaje przekwalifikowany z wiejskiego na miejski, ludzie mieszkający tam już mają domy, jednak miernik tego nie uwzględnia, przyczyniając się do zbyt dużej podaży. Problemem jest również kultura inwestowania w nieruchomości. Osoby posiadające dom często kupują drugi i trzeci lokal wyłącznie w celach inwestycyjnych. To przyczynia się do dynamicznego wzrostu cen. Ponad 20% Chińczyków posiada więcej niż jedną nieruchomość. 90% osób posiada przynajmniej jedną nieruchomość na własność. Dla porównania, w USA wskaźnik ten wynosi ok. 65%. 

Zobacz także: Czy bańka na chińskim rynku nieruchomości wkrótce pęknie?

Przeszacowany wskaźnik urbanizacji sprawia, że sektor nieruchomości stanowi 29% produktu krajowego brutto kraju. Załamanie się rynku może poważnie odbić się na wzroście gospodarczym kraju. 70% majątku Chińczyków przetrzymywanych jest w nieruchomościach. To przyczynia się do powstawania niezamieszkanych miast-widm, które cierpią na brak mieszkańców. Rząd podejmuje działania, aby zachęcić ludność z przeludnionych miast do zamieszkania w opustoszałych metropoliach. Zachętą jest najczęściej przeniesienie elitarnej szkoły, co skłania rodziców do zmienienia lokalizacji, zgodnie z obowiązującym w Państwie Środka etosie edukacji. 


Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker