Polska

Zerowy VAT na zdrową żywność został zaproponowany przez PSL!

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawi w najbliższych dniach projekt ustawy zakładającej zerowy VAT na zdrową żywność. Na projekcie mają zyskać przede wszystkim polscy rolnicy, których żywność stanie się konkurencyjna na rodzimym rynku. Partia sprzeciwia się pomysłowi Zielonych, którzy dążą do podwyższenia podatku na produkty odzwierzęce.

Zerowy VAT na zdrową żywność – projekt PSL

W rozmowie z PAP lider Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewnił, że:

W najbliższych dniach złożymy projekt dotyczący 0 proc. VAT-u na zdrową żywność. (..) Chcemy ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach. 

W ostatnich dniach szczególnie głośno było o konflikcie pomiędzy liderem PSL a Sylwią Spurek, europosłanką z frakcji Zielonych. Europosłanka napisała na Twitterze, że prawicowe partie zaczynają przegrywać “wojnę o kotleta i rosół”, gdyż PE przegłosował możliwość podwyższenia podatku VAT na produkty spożywcze odzwierzęce, takie jak mleko czy wieprzowina. Spurek w swoich wypowiedziach podkreśla, że wzrost podatku pozwoli na zmniejszenie popytu na te produkty, z czasem prowadząc do ich całkowitego wyeliminowania z rynku. 

Zobacz także: AgroUnia – czy nowoczesna Polska bez rolnictwa nie istnieje?

Ofensywa Kosiniaka?

W wywiadzie dla PAP Kosiniak-Kamysz powiedział:

Już dzisiaj inflacja i tak powoduje, że żywność jest bardzo droga, a jakby weszły te propozycje Zielonych, bo pani Spurek należy do Zielonych w Europarlamencie, to jest masakra dla polskich rodzin, dla ich budżetu. 

Proponowane przez lidera Ludowców rozwiązanie objęcia zerowym VAT-em zdrową żywność sprawi, że polskie produkty staną się konkurencyjne na rynku. Spurek zgadza się na to rozwiązanie, podając cztery warunki: żywność powinna być zdrowa, jej produkcja nie może negatywnie oddziaływać na klimat i środowisko oraz nie może zatruwać życia lokalnej społeczności, a także żadne zwierzę nie może ucierpieć podczas jej produkcji. W najbliższych dniach Partia ma przedstawić gotowy projekt. 

Zobacz także: Zerowy VAT na żywność w UE bardzo możliwy!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker