Polska

Dopłaty do prądu mają zostać zreformowane przez rząd

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), Resort Klimatu i Środowiska planuje złożyć projekt mający zreformować dopłaty do prądu. Od 2022 roku mają się one zwiększyć i wynosić od 324 zł do 876 zł rocznie. Rząd chce przeznaczyć na funkcjonowanie nowego systemu dopłat w początkowym okresie około 1,5 miliarda złotych rocznie. Następnie w perspektywie kilku lat planuje on zwiększyć tę sumę do 1,7 miliarda złotych. 


Przyczyny i skala ubóstwa energetycznego w Polsce

Z danych zebranych przez portal Bloomberg wynika, że obecnie cena baryłki gazu ziemnego na terenie Europy i Azji osiągnęła wartość 190 dolarów. W całej historii rynku gazu ziemnego cena tego dobra nie była aż tak wysoka. Co warto podkreślić, jeszcze kilka miesięcy temu cena baryłki oscylowała wokół 75 dolarów, a już wtedy według wielu ekspertów jej cena była na wysokim poziomie. 

Opisywany tutaj wzrost cen gazu doprowadził do tego, że Europie zaczął zagrażać wybuch kryzysu energetycznego. Skalę tego kryzysu, według CNN, dobrze ukazują najnowsze badania przeprowadzone przez Stefana Bouzarovskiego, profesora na Uniwersytecie w Manchesterze. Z jego analizy wynika, że w tym roku aż 80 milionów europejskich gospodarstw domowych będzie miało znaczne trudności z utrzymaniem odpowiedniego ciepła w swoich mieszkaniach. 

Zobacz także: 80 milionów europejskich gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym

Rząd zamierza zreformować dopłaty do prądu

Zagrożonych ubóstwem energetycznym jest również wielu mieszkańców Polski. Z tego właśnie powodu wspomniany Resort zamierza wprowadzić reformy w funkcjonowaniu dopłat do prądu. Ta forma wsparcia dla ubogich obecnie pomaga bardzo wąskiej grupie osób. Aktualnie mogą z tych dopłat skorzystać Polacy żyjący w 1-osobowym gospodarstwie, niezarabiający więcej niż 1563 zł miesięcznie oraz osoby żyjące w gospodarstwie wieloosobowym zarabiające nie więcej niż 1115 zł/os. Po uchwalenie nowelizacji więcej ludzi będzie mogło skorzystać ze wspomnianej pomocy. Z wyliczeń szefa MKiŚ wynika, że:

„Przyjęliśmy, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Proponowane rozwiązanie rozszerza znacznie grupę uprawnioną, też o tych, którzy nie mogli ubiegać się o dodatek np. z uwagi na nadmetraż lokalu i tym samym byli wykluczeni z przyznania dodatku mieszkaniowego”.

Do tego opisywany projekt zakłada wprowadzenie niefinansowych mechanizmów wsparcia dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Jak donosi PAP, nowe regulacje umożliwią zawarcie nowych, korzystniejszych dla konsumentów umów z producentami energii. Dzięki nim będzie możliwe rozłożenie opłat za prąd na raty, a nawet całkowite ich umorzenie. Co więcej, według redaktora PAPu:

„Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu, w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy”.

Europejskie rządy walczą z ubóstwem energetycznym

Warto zaznaczyć, że nie tylko Polska wprowadza specjalne programy mające pomóc ludziom zagrożonym ubóstwem energetycznym. W Hiszpanii tamtejszy premier Pedro Sanchez obniżył stawkę VAT na energię elektryczną z 21 proc. do 10 proc. Do tego ichniejszy rząd chwilowo zawiesił 7 proc. podatek od produkcji energii. Co więcej, Sanchez zamierza wprowadzić dodatkową pulę uprawnień do emisji CO2 na kwotę 900 mln euro w tym roku.

Z kolei niedawno Francja ogłosiła, że wprowadzi jednorazową wypłatę w wysokości 100 euro dla prawie 38 mln mieszkańców wspomnianego kraju. Co warto zaznaczyć, już teraz otrzymują oni od państwa francuskiego bony energetyczne. Tamtejszy rząd zamierza przeznaczyć na ten ok. 3,8 miliarda euro. 

Zobacz także: Wysokie ceny gazu sprawiają, że USA zwiększa zużycie węgla

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker