Finanse

Trump powraca na Wall Street! Kolejne rekordy na giełdzie

Trump powraca do świata finansów. Jego powrót postrzegany jest jako zemsta na Dolinie Krzemowej. Były prezydent chce stworzyć alternatywę dla popularnych mediów społecznościowych. Wyniki giełdowe pokazują, że niektórzy przyjęli tę wiadomość nad wyraz optymistycznie. 


Trump powraca z hukiem!

SPAC to spółki powstałe w celu zbierania kapitału, które umożliwiają wprowadzenie spółki na giełdę „bocznymi drzwiami”. Po przeprowadzeniu fuzji i przejęć wiele takich spółek momentalnie zyskuje na wartości. Cena pojedynczej akcji Digital World Acquisition Corp. (notowanego pod tickerem DWAC) na początku zeszłego tygodnia oscylowała w granicach 9 dolarów. Jednak pod koniec tygodnia, po ogłoszeniu fuzji z Trump Media & Technology Group, nastąpił skok cen, doprowadzając akcje do ceny 52 dolarów, a w piątek nawet do 175. Zmienność była tak duża, że w piątek pięciokrotnie przerwano handel akcjami. Agencja Bloomberg podaje, że Trump może mieć 58% udziałów w DWAC. Wzrost spółki Trumpa pociągnął za sobą również wzrost start-upu odpowiedzialnego za oprogramowanie reklamowe zaangażowane w kampanię prezydencką w 2020 r. Tego dnia wyżej notowana była tylko Tesla.

Zobacz także: NYT: Donald Trump w ciągu 10 z ostatnich 15 lat nie płacił podatków federalnych

Ambicje Trumpa a liberalny Big Tech

Nowa, jeszcze nie nieuruchomiona, firma byłego prezydenta USA, Trump Media & Technology Group ma stanowić alternatywę dla liberalnego konsorcjum medialnego. Działania Trumpa postrzegane są jako zemsta na firmach Big Tech z Doliny Krzemowej. Zwolennicy byłego prezydenta twierdzą, że media społecznościowe „wykorzystały swoją jednostronną moc do uciszenia głosów sprzeciwu w Ameryce”. Po oskarżeniach o podżeganie do zamieszek na Kapitolu 6 stycznia Trump został zbanowany przez Twittera i Facebooka. 

Ostatnia oferta publiczna Trumpa miała miejsce w 1995 roku. Trump Hotels & Casino Resorts poniósł jednak ogromne straty, co przyczyniło się do zamknięcia kompleksu dekadę później. Na temat kasyna powstało kilka filmów dokumentalnych, przedstawiających szereg nieprawidłowości, których dopuścił się były prezydent lub jego najbliżsi współpracownicy. Nowa sieć społecznościowa Truth Social skierowana jest do osób o poglądach prawicowych. Na razie jednak sieć zmaga się ze wzmożonymi atakami hakerskimi. Rozpoczęcie działalności sieci na dużą skalę planowane jest za kilka miesięcy. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker