Uncategorized

Chiny wygrały wyścig technologiczny z USA, wyprzedając Stany o rok!

Chiny wygrały wyścig technologiczny. W zeszłym tygodniu Chiny uruchomiły dwa komputery eksaskalowe, uzyskując tym samym roczną przewagę nad Stanami Zjednoczonymi. To cenny czas, który umożliwi Chinom dalszy rozwój technologii kwantowej. 


Chiny z cenną przewagą

Dwa komputery Jiuzhang 2 i Zuchongzhi 2 są najbszybszymi maszynami na świecie. Według twórców Zuchongzhi 2 jest 66-kubitowym programowalnym komputerem kwantowym. Urządzenie w czasie jednej sekundy jest w stanie wykonać obliczenia, które zajęłyby 30 bln lat innemu superkomputerowi. Tym samym komputer pokonał dotychczasowego lidera, Sycamore, zaprojektowanego przez korporację Google. Oba chińskie systemy wspierane są przez procesory Phytium i Sunway, a więc nie korzystają z technologii znajdującej się poza regionem. Tym samym, pod względem komputerów eksaskalowych, Chiny wyprzedziły USA o cały rok, zyskując cenną przewagę. Według danych Chińska Republika Ludowa uruchomiła komputery już w marcu, jednak dotychczas utrzymywane było to w ścisłej tajemnicy, dlatego urządzenia nie znalazły się w rankingu Top 500. 

Chiny wygrały wyścig technologiczny!

Chińskie komputery mogą zostać wykorzystane do symulacji mutacji genów, przewidywania cen na giełdzie oraz tworzenia nowych materiałów. Jednak maszyny wciąż popełniają wiele błędów obliczeniowych, a ponadto muszą być przechowywane w sterylnym środowisku w niskiej temperaturze. Analitycy są zgodni, że chińskie superkomputery, zyskując przewagę nad amerykańskimi, przyspieszą postęp technologiczny w kolejnych dekadach. Komputer Jiuzhang 2 ma być wykorzystywany w kryptologii do odczytywania lub tworzenia całkiem nowego kodu. Chińskie komputery są bardzo energochłonne, jednak jeśli chodzi o postęp technologiczny, parametr ten jest mało istotny. 

O niezaprzeczalnej przewadze Chin nad USA świadczy również liczba patentów, która w ostatnim czasie została zarejestrowana. Osiągnięcia Chin wynikają przede wszystkim z dużego wsparcia finansowego. W 2020 w ChRL powołano specjalny ośrodek zajmujący się technologią kwantową, w który zainwestowano 10 mld dolarów. Raport z 2016 roku dotyczący amerykańskich inwestycji w tej dziedzinie mówił o kwocie 200 mln dolarów rocznie. W 2019 roku jednak Donald Trump, piastujący wówczas urząd prezydenta, wsparł naukowców dofinansowaniem wynoszącym 1,2 mld dolarów. Amerykański konkurent, Frontier firmy Oak Ridge Leadership Computing Facility zostanie uruchomiony dopiero za kilka miesięcy. Jednak nie jest pewne czy swoją mocą jest w stanie zagrozić chińskim urządzeniom. 

Zobacz także: Chiny będą kontrolować przepływ danych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker