Finanse

PKO BP stał się 100. największym bankiem świata

PKO BP stał się 100 największym bankiem świata pod względem kapitalizacji rynkowej. Jakie są najbardziej wartościowe firmy świata?


PKO BP stał się 100. największym bankiem świata pod względem kapitalizacji rynkowej!

Największy polski bank, a jednocześnie największa spółka na polskiej giełdzie, PKO BP, stał się 100. największym bankiem świata pod względem kapitalizacji rynkowej.Bank ten jest wart 15,05 mld dol. Kapitalizacja wzrosła dziś o 2,21%, co dało awans z 102. na 100. pozycję na świecie. Wśród wszystkich spółek PKO nie znalazło się nawet w pierwszym tysiącu. Zajmuje obecnie 1211 miejsce.

Na liście 100 największych banków świata prym wiodą spółki z USA. W zestawieniu znalazło się ich aż 21. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, skąd pochodzi 12 banków na liście. 6 spółek pochodzi z Kanady i Indii, 5 z Japonii, 4 z Wielkiej Brytanii i Tajwanu.

Bankiem o największej rynkowej wartości na świecie jest amerykański JPMorgan Chase. Kapitalizacja na poziomie 496 mld dol. daje temu bankowi 12. miejsce na liście największych spółek na świecie. Drugie miejsce zajmuje Bank of America z kapitalizacją na poziomie 387 mld dol. Podium zamyka chiński ICBC z wartością 246 mld dol. Jedynym bankiem spoza USA i Chin w pierwszej dziesiątce jest kanadyjski Royal Bank of Canada. Jego wartość to 151 mld dol.

Brytyjski HSBC jest największym europejskim bankiem na liście. Z kapitalizacją 123 mld dol. zajmuje 17. miejsce wśród banków i 124. wśród wszystkich firm. Pod względem wartości największego banku Polska zajmuje dalekie miejsce w Europie. Prócz Wielkiej Brytanii, banki o wyższej kapitalizacji posiadają takie kraje jak: Rosja, Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Holandia, Włochy, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Austria, Węgry i Dania.

Jak na tle świata wypadają największe polskie firmy?

A jak radzą sobie inne, duże polskie firmy? Orlen z wartością 9,99 mld dol. jest 62. największym koncernem w kategorii „paliwa i gaz”. Wśród wszystkich firm daje mu to 1616. pozycję. Na 63. pozycji w kategorii „paliwa i gaz” znalazła  inna polska firma — PGNiG. Grupa z kapitalizacją na poziomie 9,03 mld dol. jest 1723. najbardziej wartościową firmą świata. Z kolei KGHM którego wartość wynosi 7,82 mld dol., znajduje się na 29. pozycji wśród przedsiębiorstw w kategorii „kopalnie”. Na świecie daje to 1827. miejsce.

Zobacz też: Dino się rozpędza! Nowy sklep powstaje co 26 godzin

Najbardziej wartościową firmą na świecie jest Apple. Jego kapitalizacja wynosi 2,46 bln dol. Drugie miejsce zajmuje Microsoft, którego wartość wynosi 2,43 bln dol. Na najniższym stopniu podium znalazł się saudyjski gigant zajmujący się wydobyciem ropy naftowej — Saudi Armaco. Jego wartość to 2 bln dol. Na świecie są jeszcze 3 spółki, których wartość przekracza 1 bln dol. Są to Alphabet (Google), Amazon i Tesla. Ta ostatnia dołączyła do tego grona we wtorek.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker