Finanse

Założyciel Nike z pomocą GRATów unikał płacenia podatków

Jak informuje Bloomberg, mimo obniżenia stawki podatku majątkowego w ostatnich dekadach w USA, coraz więcej bogatych ludzi wykorzystuje luki prawne, aby w ogóle go nie płacić. Jednym z nich jest założyciel Nike Phil Knight, który w ostatnich latach z pomocą tzw. GRATów przekazał rodzinie sporą część swojego majątku, nie płacąc przy tym żadnego podatku.


Historia podatku majątkowego

Stany Zjednoczone wprowadziły podatek od majątku w 1916 roku, nakładając 10% stawkę podatkową na majątki warte co najmniej 5 milionów dolarów. Co warto zaznaczyć, stawka tego podatku z każdą dekadą rosła. Pod koniec lat 70 wynosiła ona już 77%. 

Sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać, po tym, jak Ronald Reagan wygrał wybory prezydenckie. Od tego czasu stawka wspomnianego podatku zaczęła spadać, aby osiągnąć poziom 40% podczas kadencji George’a W. Busha. Do tego Republikanie na różne sposoby podwyższali próg, od którego płaci się podatek majątkowy. Choćby Donald Trump ustanowił, że jedynie małżeństwa zostawiające swoim spadkobiercom 23 miliony dolarów lub więcej muszą się martwić o zapłacenie wspomnianego podatku. 

Jak założyciel Nike unikał płacenia podatków

Co warto zaznaczyć, mimo zmian wprowadzonych przez Republikanów, najbogatsi Amerykanie dalej nie są w stanie skorzystać z omawianych ulg podatkowych. Choćby Phil Knight, którego szacowana wartość majątku netto wynosi aż 61,1 miliardów dolarów, nie jest w stanie z nich skorzystać. W momencie śmierci jego rodzina musiałaby zapłacić spory podatek od jego majątku. Przed taką sytuacją Knight chce ich ochronić, przekazując ogromne środki do GRATów.   

GRAT, czyli grantor – retained annuity trust, jest specjalnym okresowym funduszem, wykorzystywanym w celu zminimalizowania podatków od dużych darowizn finansowych dla członków rodziny. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy stworzyć odpowiedni fundusz, a następnie przekazać mu odpowiednie aktywa finansowe. Jak tłumaczą to redaktorzy portalu Investopedia:

“Grantodawca wnosi aktywa do specjalnego funduszu [GRATu], a następnia otrzymuje określoną przez IRS stopę zwrotu od tych aktywowów. Kiedy GRAT wygaśnie, aktywa w funuduszu są przekazywane beneficjentom grantodawcy.”

Założyciel Nike przekazał miliardy swojej rodzinie, IRS jest bezradne

Dzięki stworzeniu GRATów Knightowi udało się w latach 2009 – 2016 przekazać swoim spadkobiercom akcje Nike warte obecnie 6,1 miliarda dolarów bez zapłacenia żadnego podatku. Co więcej, założyciel Nike dalej korzysta z tej metody. Jak informuje Bloomberg w ostatnich latach, dwa inne GRATy, otrzymały od Knighta około 970 milionów dolarów w aktywach. 

Co interesujące amerykański urząd podatkowy (IRS) praktycznie nic nie może zrobić, aby zaradzić przekazywaniu środków przez GRATy. IRS może sprawdzić transakcje, dopiero kiedy darczyńca umrze i trzeba będzie zapłacić podatek majątkowy. Do tego, jak zaznaczają eksperci Bloomberga, wspomniana agencja rządowa jest niedofinansowana i brakuje jej specjalistów. Skalę tych problemów pokazują słowa Edwarda Renna, prawnika w kancelarii Withers. W rozmowie z redaktorami Bloomberga powiedział on, iż

„Miałem audyty podatkowe w biurach IRS dotyczące nieruchomości. Niektóre z nich były w zasadzie prowadzone przez recepcjonistów”.

Zobacz także: 1% najbogatszych Amerykanów ma więcej majątku niż klasa średnia w USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker