USA

Znaczna część wzrostu bogactwa trafiła do najbogatszych Amerykanów

W czasie pandemii amerykańskie społeczeństwo wzbogaciło się o 24 biliony dolarów. Jednakże znaczna część wzrostu bogactwa trafiła do 10% najbogatszych Amerykanów, a biedni zyskali najmniej.


Znaczna część wzrostu bogactwa została przechwycona przez zamożnych

W czasie pandemii koronawirusa amerykańskie społeczeństwo wzbogaciło się o 24 biliony dolarów. Tak wielki skok to przede wszystkim zasługa wzrostu wartości amerykańskich firm. Gdy miliony amerykanów było zagrożone stratą pracy, wartość największych korporacji poszybowała w górę. Od końca 2019 roku takie firmy jak Microsoft, Apple, Amazon czy Alphabet (Google) podwoiły swoją kapitalizację. W przypadku Tesli było to aż 1477%. To wpłynęło na majątek posiadaczy akcji amerykańskich gigantów.

Jak możemy dowiedzieć się z najnowszych danych Rezerwy Federalnej USA, najbogatsze 10% Amerykanów jest w posiadaniu aż 89% wszystkich amerykańskich akcji będących w rękach gospodarstw domowych. Majątek 1% najbogatszych osób przekracza obecnie 32% łącznego majątku Amerykanów, co według danych FED jest rekordem. Większość wzrostu z ostatniego 1,5 roku pochodziło właśnie z akcji.

Zyskali bogaci, starzy, dobrze wykształceni i biali Amerykanie

To spowodowało, że większość bogactwa trafiła w ręce bardzo wąskiej grupy. Dzięki danym FED możemy zapoznać się z dokładną strukturą wzrostu bogactwa w USA. Jeżeli spojrzymy na majątek, to aż 17,4 bln. dol. z 24 bln dol. trafiło do 10% najbogatszych. Pod względem dochodów, 40% najlepiej zarabiających wzbogaciło się w czasie pandemii o 21,6 bln. dol. Na osoby z wyższym wykształceniem przypadło 18,1 bln. dol. Pod względem wieku najwięcej zyskali starsi — osoby po 55. roku życia wzbogaciły się o 15,3 bln. dol. Pod względem rasowym największy strumień pieniędzy trafił do białych Amerykanów. Przypadło im 20,1 bln. dol.

Zobacz też: Najbogatsi Amerykanie wzbogacili się o 40% podczas pandemii

Co jednak bardzo istotne i niezwykłe — mimo tak dużych zakłóceń, jakie spowodowała pandemia, żadna grupa społeczna nie doświadczyła spadku wartości majątku od końca 2019 roku. Sytuacja każdej z grup uległa poprawie.

Bezwzględna zmiana bogactwa w czasie pandemii w różnych grupach społecznych w USA

Względne różnice nie takie duże

O ile bezwzględne różnice są miażdżąco korzystne dla najbardziej uprzywilejowanych grup, to w przypadku względnych zmian, takich dysproporcji już nie ma. W przypadku bogactwa to właśnie najbiedniejsza połowa bogaciła się zdecydowanie najszybciej. Podobnie wygląda to w przypadku wieku, gdzie to majątek najmłodszych urósł najmocniej. W podziale na kolor skóry, pandemia okazała się najlepszym okresem dla Afroamerykaninów. Jedyną grupą, która miała wyraźne problemy, są osoby bez wykształcenia wyższego.

Względna zmiana bogactwa w czasie pandemii w różnych grupach społecznych w USA

Warto zauważyć, że w czasie tego kryzysu zaszły zupełnie inne zjawiska niż dekadę temu. Podczas kryzysu finansowego majątek Najmniej majętnych spadł z 1,4 bln dol. w 2007 roku do 0,2 bln dol. w 2010 roku. Tymczasem od 2020 wzrósł on o ponad 50% z 2 do 3 bln dol. Podobnie sprawa ma się w przypadku osób najmłodszych, które zamiast spadku zanotowały wzrost. Sytuacja nie wygląda jednak dobrze w przypadku osób bez wykształcenia średniego.

Majątek biednych, słabo wykształconych i czarnoskórych w latach 1989-2021

Źródło wykresów: https://moneyinsideout.exantedata.com/p/distribution-matters

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker