Uncategorized

Japońskie Kioto zbankrutuje w ciągu 10 lat!

Kioto to jedno z najpopularniejszych miast Japonii. Jeszcze w 2020 roku zajmowało pierwsze miejsce w rankingu najsłynniejszych miast świata. Jednak obecnie eksperci przewidują, że japońskie Kioto zbankrutuje w ciągu 10 lat, a przyczyn złej sytuacji finansowej jest kilka.


Kioto – powody kryzysu finansowego

Kryzys finansowy w mieście związany jest głównie z metrem. Budowa linii Tozai, która rozpoczęła się w 1989 roku, kosztowała 550 miliardów jenów (ok. 19 mld PLN), ponad dwukrotnie więcej niż pierwotnie planowano. Liczba pasażerów nigdy nie zbliżyła się do szacunkowych danych. W związku z tym, że metro nie może samodzielnie się spłacać, miasto musi uregulować dług w wysokości około 100 miliardów jenówKioto, którego historia sięga czasów starożytnych, zmaga się także z problemami charakterystycznymi dla starszych ośrodków miejskich objętych nadzorem konserwatorów zabytków. W centrum znajduje się niska japońska zabudowa, zakazane jest budowanie wielopiętrowych budynków, które mogłyby niszczyć krajobraz. W Kioto jest wiele świątyń buddyjskich, a japońskie prawo zwalnia z opodatkowania organizacje religijne. W budżecie mało jest więc wpływów w związku z podatkami od nieruchomości i gruntów. 

Japońskie Kioto zbankrutuje w ciągu 10 lat!

Podatki nakładane na dochody osób mieszkających w mieście są niewystarczające. Kioto jest miastem uniwersyteckim, 150 000 osób, czyli około 10% populacji to studenci. Odsetek mieszkańców płacących podatek wynosi zaledwie 43,1% i jest najniższy w kraju. Niskie wpływy do budżetu związane są również z turystyką, która w 2020 roku przeszła największy kryzys w historii. W 2021 roku sytuacja, z uwagi na kolejne obostrzenia, nie uległa poprawie, narażając miasto na ogromne straty drugi rok z rzędu.

W ostatnim czasie miasto przedstawiło projekt, który ma pomóc uniknąć widma bankructwa. Ratunkiem jest osiągnięcie progu rentowności w wysokości 160 miliardów jenów w ciągu pięciu lat. Pomóc w tym mają założenia takie jak: obniżenie pensji biurokratów, zmniejszenie przywilejów seniorów oraz podatek nałożony na zakup drugiej nieruchomości (domu lub mieszkania). Jeśli wdrażany plan nie przyniesie skutków, Kyoto, jedno z najsłynniejszych miast w Japonii, w ciągu dziesięciu lat zbankrutuje. 

Zobacz także: W ChRL jest 65 mln wolnych mieszkań. Dlaczego nikt w nich nie mieszka?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker