Europa

Produkty z niemieckich fabryk drożeją najszybciej od 1974 roku

Inflacja producencka w Niemczech

Inflacja producencka (PPI) rośnie w Niemczech coraz bardziej. We wrześniu produkty z niemieckich fabryk były o 14,2% droższe niż rok temu.


We wrześniu inflacja producencka w Niemczech wyniosła 14,2%. To o 2,2 pp. więcej niż miesiąc wcześniej. Ostatni raz tak wysokie odczyty notowano w 1974 roku. Wtedy były one pokłosiem trwającego na całym świecie kryzysu naftowego. Co więcej — jeżeli za miesiąc wyniesie ona przynajmniej 14,7%, to będzie ona najwyższa od 1951 roku. Czyli czasów, gdy nie istniał jeszcze Układ Warszawski, Józef Stalin żył, a na półwyspie Koreańskim trwała wojna.

Inflacja PPI w Niemczech

Inflacja producencka w Niemczech w latach 1950-2021, https://tradingeconomics.com

Dlaczego produkty z niemieckich fabryk drożeją tak szybko?

Co stoi za tak silnym wzrostem cen za Odrą? Obecna inflacja jest pochodną wielu czynników.

Pierwszym i najważniejszym powodem jest drożejący gaz ziemnyJest on aż o 58,9% droższy niż rok temu. Przyczyny leżą zarówno po stronie popytowej jak i podażowej. Po stronie podażowej należy wymienić przede wszystkim niską produkcję Rosji, która jest głównym dostawcą tego surowca do Europy. Wielu komentatorów twierdzi, że tak skromne dostawy są elementem gry politycznej Władimira Putina. Prezydent Rosji zapewnił ostatnio, że Rosja zwiększy dostawy tego surowca, aby załagodzić kryzys energetyczny w Europie. Innym powodem są niskie rezerwy tego cennego surowca. Przyczyną  takiego stanu rzeczy jest zeszłoroczna zima, która okazała się dłuższa i zimniejsza od oczekiwań. Przykładowo sam kwiecień w tym roku był w Polsce najzimniejszym od 21 lat. Według Copernicus Climate Change Service, w skali Europy był to najzimniejszy kwiecień od 2003 roku. Wysokie koszty gazu przyczyniają się do zmniejszenia produkcji sektora chemicznego, który jest w dużym stopniu uzależniony od cen tego surowca.

Zobacz też: Inflacja w Europie przyspiesza. Skąd się wzięła? [ANALIZA]

Drugim czynnikiem są ceny energii elektrycznej, która podrożała o 32,6%. Przyczynami tego stanu rzeczy są wysokie ceny gazu, węgla, rosnące ceny emisji CO2, niska produkcja OZE czy bardzo wysoki popyt. To wszystko doprowadza do tak dużego wzrostu cen.

Rosną też ceny produktów pośrednich. Są one o 17,4% wyższe niż rok temu. Za wzrostem w tej kategorii mogą kryć się wyższe ceny metali czy braki układów scalonych, które ograniczają podaż elektroniki.

Wysoka inflacja producencka to nie tylko problem Niemiec. W Chinach PPI wyniosła we wrześniu 10,7% r/r, czyli najwięcej od 26 lat. W USA wzrosły o 8,6%. W Polsce zaś ten wskaźnik wyniósł we wrześniu 10,2%.

Zobacz też: Inflacja producencka w Chinach najwyższa od 26 lat! Będzie jeszcze drożej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker