Uncategorized

Helion pozyskuje 500 mln dolarów na rozwój energetyki jądrowej

Jak informuje portal The Techee, startup Helion Energy ogłosił pozyskanie 500 mln dolarów. Wspomniana firma chce za te środki stworzyć pierwsze urządzenie do fuzji jądrowej zdolne do produkcji energii elektrycznej netto.


Helion pozyskał pół miliarda finansowania

Jak donosi portal The Techee, Helion został założony w 2013 roku przez czterech ekspertów z branży energetyki jądrowej. Na samym początku istnienia, firma ta zajmowała się głównie badaniem fuzji jądrowej na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Jednak w ostatnich latach Helion dołączył do Y Combinator, renomowanego akceleratora startupów, którym kierował Sam Altman. Altman właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z opisywaną firmą i spodobała mu się ona na tyle, że postanowił zostać jej prezesem oraz zainwestować w nią sporo środków.

To właśnie on wniósł największą cześć ze wspomnianych 500 milionów dolarów. Altman przekazał na rozwój firmy aż 375 mln dolarów. Innymi inwestorami, którzy uwierzyli w przyszły sukces Heliona byli współzałożyciel Facebooka Dustin Moskovitz, fundusz inwestycji Petera Thiela (założyciela PayPal) Mithril Capital oraz Capricorn Investment Group. Co warto zaznaczyć, jeśli firma osiągnie określone cele strategicznie, otrzyma ona dodatkowe 1,7 mld dolarów. 

Firma zamierza stworzyć urządzenie korzystające z fuzji jądrowej zdolne do produkcji energii elektrycznej netto

Jak zaznaczają redaktorzy The Techee, Helion pracuje nad czymś bardzo ambitnym. Firma ta chce stworzyć  pierwsze urządzenie do fuzji jądrowej zdolne do produkcji energii elektrycznej netto. Obecnie większość reaktorów atomowych do uzyskania energii wykorzystuje rozszczepienie jądrowe, podczas którego dochodzi do rozszczepienia atomu na dwa lub więcej mniejszych atomów. Podczas tego procesu wytwarzana jest energia, jak i niebezpieczne odpady, które muszą być usuwane z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Z kolei, gdy dochodzi do fuzji jądrowej, w której dwa lub więcej atomów łączy się w jeden większy atom, problem z odpadami znika. Jednakże obecnie na świecie nie istnieje reaktor służący do fuzji jądrowej zdolny do wytworzenia energii elektrycznej netto. Oznacza to, że nie został jeszcze stworzony taki reaktor, który jest w stanie wytworzyć więcej energii elektrycznej od tej, która została zużyta do jego działania.

Przedstawiciele Helionu uważają, że stworzenie omawianego reaktora byłoby momentem przełomowy w historii produkcji energii. Do tego twierdzą oni, że opracowanie takiego wynalazku, umożliwiłoby wielu państwom znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Choć przyznają oni również, że na stworzenie reaktora służącego do fuzji jądrowej trzeba będzie jeszcze troszkę poczekać. Helion chce zacząć produkować energię elektryczną netto do 2024 roku.

Zobacz także: Czy UE zacznie wspierać energię nuklearną? To niewykluczone!

   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker