Komentarze I Analizy

Pranie białych ubrań − jak to zrobić dobrze?

Pranie białych ubrań wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Cała sztuka polega na tym, aby usunąć z ubrań wszelkie zabrudzenia, a jednocześnie utrzymać ich śnieżnobiały kolor i nie zmniejszyć żywotności tkaniny. Brzmi jak wyzwanie? Z nami dowiesz się, jak mu sprostać!

Przede wszystkim segreguj!

Stosowanie się do tej prostej zasady to połowa sukcesu. Kluczowe jest jednak, aby ubrania segregować prawidłowo. Wszyscy wiedzą, że białych ubrań nie należy prać w jednym cyklu z kolorowymi, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że farbować mogą także barwne metki oraz nadruki. O ile poszarzałe lub pożółkłe ubrania da się zwykle wybielić, zafarbowane nadają się już tylko do wyrzucenia.

Dbaj o czystość bębna

Wrogiem nieskazitelnej bieli jest także brudna pralka automatyczna, dlatego po praniu ciemnej odzieży warto zawsze nastawić płukanie. W ten sposób pozbędziesz się z bębna osadu wytrącającego się z detergentów, mikroplastiku uwalnianego ze sztucznych tkanin oraz brudu z wcześniej pranych ubrań. Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu kołnierza oraz pojemnika na środki czystości.

Co więcej, nigdy nie pierz razem z białą garderobą mocno zaplamionych tkanin − przed włożeniem do pralki warto namoczyć je w wodzie.

Zwracaj uwagę na rodzaj tkaniny

Segregować ubrania należy nie tylko pod względem koloru. Zwracaj także uwagę na rodzaj białej tkaniny i jeśli masz wątpliwości w ilu stopniach ją wyprać, zapoznaj się z metką. Dlaczego? Choć przyjmuje się, że białe ubrania najlepiej jest prać w 40 stopniach, to istnieją od tego wyjątki, na przykład jedwab wymaga szczególnego traktowania i niszczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Ustawienie delikatnego programu jest również wskazanie w przypadku tkanin czarno-białych, ponieważ chłodniejsza woda ogranicza proces farbowania.

Pierz w miękkiej wodzie

Z twardej wody wytrąca się osad, który podczas prania osiada na białych ubraniach. Aby zmiękczyć wodę, można każdorazowo stosować środek zmiękczający albo zainwestować w specjalny filtr lub pralkę marki Electrolux z systemem ColourCare, który zmiękcza i tym samym oczyszcza wodę, zapewniając maksymalną skuteczność działania detergentów – nawet w niskich temperaturach. Właściwości zmiękczające ma też na przykład soda oczyszczona, która powoduje otwieranie się włókien i umożliwia ich doczyszczenie.

Używaj właściwego detergentu

Do białych ubrań nigdy nie stosuj uniwersalnych płynów do prania. Nie posiadają one w składzie środków wybielających (takich jak nadwęglan sodu), które mają za zadanie utrwalenie bieli i pozwalają na jej zachowanie nawet po wielu praniach. Ważna jest nie tylko jakość, ale także ilość stosowanego detergentu – powinna być ona dostosowana zarówno do twardości wody, jak i stopnia zabrudzenia odzieży (w razie wątpliwości wytyczne znajdziesz na etykiecie).

Ostrożnie z wybielaczem!

Jeśli zauważysz, że ulubione ubranie przestało być nieskazitelnie białe, możesz spróbować przywrócić mu pierwotny wygląd. Zamiast agresywnego preparatu na bazie chloru sięgnij po obojętny dla zdrowia i środowiska naturalnego wybielacz tlenowy albo samodzielnie przygotuj miksturę. Użyj do tego celu octu, cytryny lub wody utlenionej, choć równie skuteczne będzie… zsiadłe mleko oraz aspiryna (w internecie bez problemu znajdziesz co najmniej kilkanaście przepisów na domowej roboty wybielacz).

Stosując się do tych wskazówek, możesz kupować białe ubrania bez obaw, że po kilku praniach przestaną nadawać się do noszenia.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker